Eser sözleşmesinde yüklenicinin borca aykırılığı
Inconsistency of the contractor to the debt in the contract of construction
- Tez No: 611870
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 470.-486. Maddelerinde düzenlenen eser sözleşmesinde, yüklenicinin sözleşmede yer alan eseri meydana getirip teslim etme, iş sahibinin de buna karşılık bir bedel ödeme yükümlülüğü söz konusu olup, gündelik ilişkilerde ve inşaat işlerinde oldukça sık uygulanmaktadır. Eser sözleşmesi diğer (satım, vekalet vs.) sözleşmelerle bazı ortak özelliklere sahip olmakla birlikte belirgin ayırıcı özelliklere de sahiptir. Kanun koyucu, 6098 sayılı Kanunu'nu düzenlerken; genel hükümlerde ve eser sözleşmesine ilişkin özel hükümlerde tek bir borca aykırılığı benimsemeyerek, önceki Kanun'un tasnifini korumaya devam etmiştir. Eser sözleşmesi bakımından yüklenicinin temerrüdü, ifa imkansızlığı ve ayıplı ifası farklı çözümlere tâbi tutulmuştur. Sözleşme konusu eser tamamlandığında teslim edilebilir. Yüklenici sözleşmede yer alan edimini zamanında yerine getirmez ise eseri teslim borcu bakımından temerrüde düşer. Temerrüdün söz konusu olması halinde kanun, iş sahibinin zararının karşılanması amacıyla iş sahibine birtakım haklar sağlamıştır. Benzer şekilde, yüklenicinin ayıplı ifada bulunması halinde de iş sahibine seçimlik haklar sağlayan düzenlemeler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Contract of Construction, is drawn up in the 470.-486. articles of the Turkish Code of Obligations No. 6098. The Contract of Construction, in which the contractor undertakes the duty to produce and deliver a monument, business owner on the other hand undertakes the duty to pay a price in return is implemented frequently in daily relations and construction works. As well as having some common features with other conventions (contract of sale, agency contract etc.), the Contract of Construction have also distinctive features. While making the Law no. 6098, the lawmaker, does not employ an approach that is inconsistent to a single debt in general provisions and special provisions concerning the Contract of Construction. It continued to maintain the classification of the Old Law. In the Contract of Construction the default of the contractor, the impossibility of executing the debt and the defective execution have been subject to separate solutions. In order for the monument to be delivered, the monument must be completed. In order for the contractor to default on the work delivery debt, he should not have fulfilled his contract performance in time. In case of default, the law provides the business owner with certain rights in order to cover the loss of the business owner. Besides, in the event of contractor making a defective execution, the legislator has included regulations that provide optional rights to the business owner.