Eser sözleşmesinde nama ifa (TBK 473/II hükmüne göre)
Personal performance of the contract work (Turkish Law of Obligations article 473/II)
  1. Tez No: 657038
  2. Yazar: AHMET İHSAN KABLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ÜREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamızın konusunu TBK. m.473/II anlamında eser sözleşmesinde nama ifa oluşturmaktadır. Çalışmamızda ilk olarak eser sözleşmesinden bahsedilmiştir. Buna göre; eser sözleşmesi, yüklenicinin bir eser meydana getirmeyi, işsahibinin de bunun karşılığında bir bedel ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Yüklenici, işgörme faaliyetinde bulunmayı ve bu faaliyetin sonucunda bir eser meydana getirerek teslim etmeyi borçlanırken, işsahibide yükleniciye bir bedel ödeme borcu altına girmektedir. TBK 473/II hükmü ile yüklenici şayet sözleşme ile yerine getirmesi gereken yükümlülüğü yerine getirmemişse, işsahibi de işi başkasına yaptırma ve masrafları yükleniciden talep edebilme hakkına sahip olacaktır, diğer bir deyişle nama ifa gerçekleşecektir. Kanun koyucu genel hükümlerde nama ifaya ilişkin hükme yer vermesine karşın, eser sözleşmelerinin acil niteliği gereği özel bir düzenleme ile TBK m. 473/ II hükmünü düzenlemiştir. TBK m. 473/ II hükmü ile işsahibi, eserin yüklenicinin kusuru yüzünden ayıplı veya sözleşmeye aykırı olarak meydana getirileceği açıkça öngörülüyorsa, işsahibi vereceği uygun süre ile ayıbın giderilmesini aksi takdirde hasar ve masrafları yükleniciye ait olmak üzere işi üçüncü bir kişiye yaptırma hakkı elde etmektedir. Eser sözleşmelerine özgü nama ifa yoluna başvurabilmek için eserin ayıplı veya sözleşmeye aykırı olması, yüklenicinin kusurlu olması, işsahibinin ihtar ile hukuka uygun süre vermesi gerekir. İşsahibinin bu yükümlüklerini yerine getirmesine karşın, yüklenici ayıbı ya da sözleşmeye aykırılığı düzeltmezse, işsahibi hasar ve masrafları yükleniciye ait olmak üzere işi üçüncü bir kimseye yaptırabilecektir. Yüklenicinin eseri sözleşmeye aykırı ya da ayıplı bir şekilde ifa edeceğinin öngörüldüğü durumlarda, işsahibi yalnızca TBK m. 473/II anlamında nama ifa hakkına sahip olmayacak ayrıca TBK m. 125 hükmünde belirtilen seçimlik haklarına başvurabilecek ve diğer zararlarını talep edebilecektir. İşsahibinin tazminat talebinin özünde aslında gecikme tazminatı vardır. Gecikme sebebiyle tazmin edilecek zarar da bir anlamda müspet zararı oluşturmaktadır. İşsahibi buna göre, yüklenicinin temerrüdünden itibaren nama ifa yolu ile borcun ifasına kadar geçen süre içerisinde ortaya çıkan zararları talep edebilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the performance of the name of the work contract within the meaning of article 473 / II of the Turkish Code of Obligations. This academic study was first mentioned in the contract of work. In this context, a work contract is such a contract in which the contractor undertakes to create a work and the employer undertakes to pay a price in return. While the contractor is indebted to engage in employment and to deliver a work as a result of this activity, the employer is obliged to pay a price to the contractor. With the provision of article 473 / II of the Turkish Code of Obligations, if the contractor has not fulfilled the contractual obligation, the employer will also have the right to have someone else do the work and demand the costs from the contractor, in other words, nominal performance will be made. Although the legislator includes a provision regarding the performance of the name in the general provisions, the Turkish Code of Obligations has regulated the provisions of 473 / II with a special arrangement due to the urgent nature of the work contracts. With the provision of Turkish Code of Obligations 473 / II, if it is clearly foreseen that the work will be created as defective or contrary to the contract due to the fault of the contractor, the employer obtains the right to have the work done by a third party at the contractor's expense and costs. In order to apply for the name performance method specific to the work contracts, the work must be defective or contrary to the contract, the contractor must be defective, the employer must give a legal period with a warning. Although the employer fulfills these obligations, if the contractor does not correct the defect or the breach of the contract, the employer may have the work done by a third person at the cost of the contractor. In cases where it is foreseen that the contractor will perform the work contrary to the contract or in a defective manner, the employer will not only have the right to perform in the sense of 473 / II of the Turkish Code of Obligations, but also may apply for the electoral rights specified in article 125 of the Turkish Code of Obligations and claim other damages. The essence of the employer's compensation claim is actually the delay compensation. The damage to be compensated due to delay also constitutes positive damage in a sense. Accordingly, the Employer will be able to claim damages that occur within the period from the default of the contractor until the execution of the debt through registered performance.