Hekzametoksimetilmelaminin tersiyer amin ile modifiye edilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Modification of hexamethoxymethylmelamine by tertiary amine and investigation of its properties
- Tez No: 611884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Günümüzde bir yüzeydeki veya ortamdaki mikroorganizmaları yok etmek için çoğunlukla kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Bu işleme dezenfeksiyon adı verilir. Bunun yanında, mikroorganizmaların yüzeye tutunmasını önleyen veya tutunmadan önce ölmesini sağlayan yüzeyler de oluşturulabilmektedir. Bu çalışmada, bilinen bir kaplama malzemesi kullanılarak antimikrobiyal bir yüzey elde edilmeya çalışılmaktadır. Melamin; laminasyon, kaplama, yapı elemanları, mutfak eşyaları ve yapıştırıcı olarak geniş kullanım alanına sahip bir malzemedir. Hekzametoksimetilmelamin (HMMM) de boya ve kaplama sanayisinde kullanılan bir çeşit melamin reçinesidir. Bazı amin bileşiklerinin antimikrobiyal özellik sağladığı bilinmektedir. Bunlardan birisi de N-tersiyerbütil etanolamindir (TBDEA). Burada, HMMM ve TBDEA kimyasal olarak birbirine bağlanmış, daha sonra oluşan yeni bileşik birbiri ile çapraz bağlanmıştır. Bu son ürün FTIR ve DSC ile karakterize edilip, çapraz bağlanmış HMMM ile kıyaslanmıştır; JIS Z 2801 standardına göre yüzeydeki mikroorganizma faaliyetine dair deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventionally, chemicals are currently being used to remove microorganisms from an environment or a surface; this process is called disinfection. Besides, it can be created antimicrobial surfaces to prevent microorganisms adhering onto the surface. In this study, it is investigated to create a kind of antimicrobial surface using a common coating material, which is killing microorganism before adhering to surface. Melamine is used in a wide range of products, mainly for coating, laminating, producing kitchenware, construction elements and as adhesives. Hexamethoxymethylmelamine (HMMM) is a type of melamine resin used in the paint and coating industry. Some amine compounds are known to provide antimicrobial properties. One of these is N-tertiarybutylethanolamine (TBDEA). Here, the HMMM and TBDEA are chemically bonded together, respectively this new compound is crosslinked. This final product was characterized by FTIR and DSC, compared with pure crosslinked HMMM. Experiments on microorganism activity on the surface have been performed according to JIS Z 2801 standard.