Borla alaşımlandırılmış çeliklerde kaynak ısı girdisinin yeniden ısıdan etkilenen bölgedeki iç yapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of weld head input on rehaz (reheated heat affected zone) of boron alloyed steel's mechanical properties and microstructure
- Tez No: 611883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZKAN ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Borla alaşımlandırılmış çelikler yüksek akma dayanımı, çentik darbe tokluğu veya aşınmaya dayanıklı sert yapılarından dolayı endüstride kullanımı yaygındır. Bu çelikler düşük karbon eşdeğerliğine sahip olduklarından kaynaklanabilme özellikleri yüksektir. Bu tür çeliklere özelliklerini üretim sırasında ısıl işlem ile kazandırıldığından ve ince taneli çelikler olması itibariyle kaynak işlemi kazandırılmış özellikleri olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle kalın parçaların çok pasolu kaynağında yeniden ısıdan etkilenen bölgedeki mekanik özelliklerin kaybı daha yüksek olacaktır. Bu çalışmadayüksek aşınma dayanımından dolayı abrasif aşınmaya maruz parçaların yapıldığı borla alaşımlandırılmış Dillidur 400 çeliği ve borla alaşımlandırılmış, yüksek akma dayanımına ve tokluğa sahip Weldox 690 çeliği incelenmiştir. Farklı ısı girdileri elde etmek için farklı kaynak hızları seçilmiştir. Kaynak akımı sabit tutulmuş, kaynak ısı girdiği kaynak hızında yapılan değişiklikler ile ayarlanmıştır. Kaynak dikişleri birbirine paralel olarak kör paso şeklinde yapılmıştır. Bir kez ve ikinci kez ısıdan etkilenen bölgelerin iç yapıları, tane sınırlarındaki çökelmeleri ve oluşan sertlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron-alloyed steels are widely used in industry due to their high yield strength, impact toughness or hard-wearing structures. These steels have low carbon equivalents and have high weldability. This type of steel properties during the production process is gained by heat treatment and fine-grained steel as the welding process has been adversely affected properties. Especially in the multi-pass welding of thick parts, the loss of mechanical properties in the area affected by the heat will be higher. In this study, boron alloyed Dillidur 400 steel, which is made of abrasive parts due to its high abrasion resistance and Weldox 690 steel with high yield strength and toughness was investigated. Different welding speeds were selected to obtain different heat inputs. The welding current is kept constant and the welding heat is adjusted by the changes made in the welding speed. The welded seams are made parallel to each other in the form of blind passes. Heat addected zone and re-heat affected zone the internal structures of the heat affected regions, grain boundary precipitations and hardness were investigated.