Belediye anonim şirketlerinin mali analizi
  1. Tez No: 61189
  2. Yazar: MUSTAFA TEKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Belediyelerin Türk idari yapısı içinde ve mahalli idareler arasında önemli bir yeri vardır. Belediyeler şehir halkının mahalli ve müşterek ihtiyaçlarını karşılarken bazı ekonomik faaliyetlerde bulunma ihtiyacını da duymuştur. Ekonomik faaliyetlerinin bir kısmını kendi bütçesi içinde bir kısmını da özel hukuk hükümlerine göre kurduğu şirketlerle yürütmüştür. Bu şirketlerin çoğu ve etkin olanı Belediye Anonim Şirketleridir. Özel hukuk hükümlerine göre kurulan ve işleyen bu şirketlerin mali analizlerinin yapılarak, piyasada bu işi yapan özel firmalarla diğer kamu kuruluşları ile karşılaştırılması ve sonucun değerlendirilmesi gerekir. Bu amaçla yapılan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Türk İdari sistemi içinde belediyelerin yeri, belediyelerin teşkilat yapısı, belediyelerin görevleri, ikinci bölümde belediyelerin mali yapısı, belediye iktisadi teşebbüsleri içinde şirketlerin yeri ve çeşitleri tanıtılmıştır Üçüncü bölümde belediye anonim şirketlerinin mali analizine girilmiş; önce bu şirketlerin bölgesel ve sektörel dağılımları ile sermayenin dağılımı ve istihdam durumları açıklanmıştır. Sonra analiz kapsamına dahil şirketlerin birleştirilmiş bilanço ve gelir tabloları ile bu mali tablolardan çıkarılan göstergeler esas alınarak ülke genelindeki aynı dönemlere ait kamu kuruluşlarının ve özel firmaların verileri mukayese edilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca bu bölümde, tüm şirketler genelinde yapıldığı gibi, analizleri, yorumları ve kapsama dahil belediye şirketlerinin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Municipalities have an important place both within the local authorities and within the Administrative system of Turkey. Since the municipalities are public corporate entities established to meet the common local needs of their inhabitants, they engage some economical activities in the fields relating their functions, Such economical activities of municipalities have been carried out within the framework of therr budgets or by means of corporations founded by municipalities according to the provisions of Commercial Law. These corporation, mostly in the form of Joint-Stock, are needed to analyse in terms of financial structure and to compare with the Private Corporation which functioning in same economical fields. This study, intented for researching Municipal Corporation, consists of three chapters. In the first chapter, the place of municipalities in the Administrative System of Turkey, the organizational structure of the municipalities, the responsibilities of municipalities. In the second, the financial structure of municipalities the roles and types of corporations within the Municipal Economic Enterprises, are examined. In the third chapter, the financial analysis of Municipal Joint-Stock Corporations are researched: The regional and sectoral dispersion of these corporations; the dispersion of their capitals; and their employement policy, are explained. Taking the aggragete bilans and the tables of revenues as a main base, the Municipal Joint-Stock Corporations are compared with the Privete Corporations, in the same period. In the third chapter also, a sector is analysedan evaluated; a general evaluation of the relevant corporation is made.