Hemodiyaliz hastalarında bir diyaliz seansından önce ve sonra üç boyutlu benek takibi ekokardiyografi ile sağ ve sol ventrikül gerilmesinin (strain) değerlendirilmesi ve bu değerlendirmenin hemodiyaliz takip parametreleri ile karşılaştırılması
Evaluation of right and left ventricular strain on hemodialysis patients before and after a dialysis session with three dimensional speckle tracking echocardiography and comparison of this assessment with hemodialysis parameters
- Tez No: 611915
- Danışmanlar: PROF. DR. SİM KUTLAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Hemodiyaliz sırasında akut değişimlerin miyokarda etkileri henüz net bilinmemektedir. Bu akut değişimlerin, miyokardın gerilmesini ve deformasyonunu gösteren strain analizleri ile anlaşılması mümkündür. Strain, miyokard deformasyonunun orijinal boyutuna göre değişim ölçüsüdür, miyokardın gerilmesini gösterir ve yüzde olarak ifade edilir. Hemodiyaliz (HD) tedavisi alan hastalarda, morbidite ve mortalitenin ana nedenleri olan kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı riski yüksektir. Kardiyak yapı ve fonksiyondaki anormalliklerin erken teşhisi, zamanında ve uygun kardiyak müdahaleler için kritik olabilir. Yeni geliştirilen üç boyutlu benek takibi ekokardiyografi (3BBTE) ile ventriküler segmentlerin hareketleri aynı anda üç uzamsal yönde değerlendirilebilir. Gereç ve Yöntem: Kasım 2017 - Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde bilinen kardiyovasküler hastalığı bulunmayan, HD tedavisi alan 38 hasta 3BBTE kullanılarak HD öncesi ve hemen sonrası değerlendirildi. Demografik veriler, komorbiditeler, renal replasman tedavisi özellikleri ve laboratuvar test sonuçları hakkında veri toplandı. Her iki ventrikül için diyastol sonu hacim indeksi (EDVi), sistol sonu hacim indeksi (ESVi), atım hacmi indeksi (SVi), ejeksiyon fraksiyonu (EF), sol ventrikül için ayrıca kütle indeksi (SoVMi) değerlendirildi ve 3B benek takibi analizleri kullanılarak sol ventrikül (SoV) global boyuna (GLS), global çevresel (GCS), global alan (GAS) ve global radyal (GRS) strain ve sağ ventrikül (SaV) septum ve serbest duvar boyuna strain (LS) ve fraksiyonel alan değişimi (FAC) hesaplandı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 52,8±13,6 yıl ve 20 hasta (%52,6) erkekti. Ortalama diyaliz tedavi zamanı 56,5 aydı ve hastalar ortalama Kt/V 1,66±0,25 ile yeterli diyaliz tedavisi aldı. Hastaların her iki ventrikül hacim ölçümleri HD sonrası belirgin azaldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The effects of acute changes during hemodialysis on the myocardium are not yet known. It is possible to understand the strain analysis that shows myocardial distension and deformation. Strain is a measure of change in myocardial deformation relative to its original size, indicating the distension of the myocardium and expressed as a percentage. Patients on maintenance hemodialysis (HD) have a high prevalence of heart failure and coronary artery disease, which are the main causes of morbidity and mortality. Early detection of abnormalities in cardiac structure and function may be critical for timely and appropriate cardiac interventions. The newly-developed three dimensional speckle tracking echocardiography (3DSTE) has the potential to assess the movements of ventricular segments in three spatial directions simultaneously. Methods: Thirthy-eight patients on maintenance HD without any cardiovascular diseases at Ankara University School of Medicine Ibni Sina Hospital between November 2017 and May 2019 were examined just before and immediately after HD using 3DSTE. Data on demographics, comorbidities, renal replacement treatment characteristics and laboratory test results were collected. End-diastolic volume (EDV), end-systolic volume (ESV), stroke volume (SV), ejection fraction (EF) of both ventricules, left ventricule mass index (LVMi) were evaluated and 3D speckle tracking analysis was performed to calculate left ventricule(LV) global longitudinal (GLS), circumferential (GCS), area (GAS) and radial (GRS) peak systolic strain and right ventricule (RV) septum and freewall longitudinal strain (LS) and fractional area change (FAC). Results: In our study group, patients were aged 52,8 ± 13,6 years and 52,6 % of them were male. Mean dialysis vintage time was 56 months and patients were on adequate dialysis treatment with mean Kt/V 1,66±0,25. Volume measurements of both ventricules were significantly lower after HD.