Tuning of PID load frequency control using elephant herding optimization method for four area power system
  1. Tez No: 611948
  2. Yazar: FIRAS AYAD YASEEN AL-HAYANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN, ÖĞR. GÖR. AQEEL S. JABER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Güç sistemi kalitesi ve güvenilirliği birçok faktöre bağlıdır; en önemli terimlerden biri, Yük Frekans Kontrolüdür (LFC). LFC'nin amacı, değişken yük ihtiyaçlarını frekansta sıfır varyasyonla indüklemek için üretimin güç çıkışlarını dengelemektir. PID kontrolörü, titreşimi gidermek, sinyal kontrolünü arttırmak, hata yaklaşımını sıfıra indirmek ve kontrolör girişini değiştirmede hızlı tepki, özellikle geç kalma, aşma ve yatışma sürelerini maksimuma çıkarma için gereken tüm dinamikleri barındıran üç parametreye sahiptir. Bu çalışma, dört alanlı arabağlantılı güç sistemlerini kontrol eden PID kontrolörünün parametrelerini optimize etmek için optimizasyon yöntemlerinden birinin kullanımını gösterilmektedir. PID kontrolör Parametreleri, Fil Sürü Optimizasyonu (Elephant Herding Optimization) (EHO) metodu kullanılarak ayarlanmıştır. Çoklu arıza değerleri ve zaman kullanarak çoklu PID ayarlama yöntemleri arasında bir karşılaştırma. Sonuçlar, önerilen yöntemin diğer PID ayarlama tekniklerine kıyasla avantajını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The power system quality and reliability depend on many factors; one of the most important terms is the Load Frequency Control (LFC). The goal of the LFC is to balance the power outputs of the generation to induce the varying load demands with zero variation in the frequency. PID controller contains three parameters which have all the necessary dynamics to eliminate the oscillation, increase the signal control, lead the error approach to zero and fast response on changing the controller input, especially peak undershot, overshoot and settling time. This study presents the use of one of the optimization methods to optimize the parameters of the PID controller, which controls the four-area interconnected power systems. The PID controller Parameters are tuned using Elephant Herding Optimization (EHO) method. A comparison among multi-methods of PID tuning via multi-disturbance values and time. The results show the advantage of the proposed method compared to other PID tuning techniques.