Kopula temelli değişken kümeleme tekniklerinin incelenmesi ve mortalite tahmini uygulaması
Analysis of copula based variable clustering techniques and application of mortality estimation
- Tez No: 611949
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL YILMAZ, PROF. DR. ŞAHAP KASIRGA YILDIRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Risk Analizi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İstatistik biliminin önemli konularından birisi bağımlılık yapısının belirlenmesidir. Doğrusal olmayan bağımlılıklarla ilgilenen kopulalar ise bağımlılık yapılarının tespiti için kullanılan yeni ve popüler araçlardandır. Kopula temelli kümeleme tekniklerinden CoClust ve kuyruk bağımlılığı ile kümeleme teknikleri bağımlılık yapıları gösteren değişkenlerin kümelemesinde yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında, iki kümeleme tekniği aracılığıyla değişkenler arasındaki bağımlılık yapısı incelenmiştir. Böylelikle, tekniklerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak, bağımlılık yapısı gösteren değişkenler birlikte değerlendirilmiştir. Bağımlı olduğu belirlenen değişkenler mortalitenin tespitinde kullanılmıştır. Mortalite tahmini, binlerce hasta hakkında bilgi içeren MIMIC veri tabanının son versiyonu olan MIMIC-III kullanılarak modellenmiştir. Mortalitenin tespiti bağımlı değişkenlerin Lojistik Regresyon Analizi ile modellenmesiyle sağlanmıştır. Belirlenen modellerin geçerlilikleri hata matrisi, çapraz geçerlilik ölçütü ve ROC eğrisi ile incelenmiştir. Her iki tekniğin de anlamlı ve geçerli modeller verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important issues of statistical science is to determine the structure of dependence. Copulas dealing with nonlinear dependencies are new and popular tools used for the detection of addiction structures. CoClust and tail dependency and clustering techniques, which are copula based clustering techniques, help clustering variables showing dependency structures. In this thesis, the dependency structure between the variables is examined through two clustering techniques. Thus, the results obtained from the techniques are compared and the variables showing dependency structure are evaluated together. Then, dependent variables were used to determine mortality. Mortality estimation was modeled using MIMIC-III, the latest version of the MIMIC database, which contains information about thousands of patients. The determination of mortality is provided by modeling dependent variables with Logistic Regression Analysis. The validity of the determined models was examined with error matrix, cross validity criterion and ROC curve. Both techniques are found to provide meaningful and valid models.