Karaciğer lezyonlarında histopatoloji ile difuzyon MR, ultrason shearwave elastografi ve superb-microvascular görüntüleme tekniklerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Evaluation of histopathologically proven liver lesions with diffusion mri, shearwave ultrasound and superb-microvascular imaging
  1. Tez No: 611960
  2. Yazar: MUHAMMAD OSAMA AWIWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM GÜNDÜZ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Fokal karaciğer lezyonları radyologların sık karşılaştığı bir patolojik entitedir. Günlük pratiğimizde, non-invazif radyolojik görüntüleme teknikleri ile kesin benign/malign ayrımı yapılamayan birçok lezyon ile karşı karşı kalmaktayız ve bu lezyonların biyopsi ile örneklenip histopatolojik incelenmesi gerekebilir. Bu çalışmada, biyopsi kararı verilen karaciğer lezyonları shearwave elastografi (SWE), superbmicrovascular imaging (SMI) ve yüksek b-değerleri ile diffüzyon ağırlıklı MRG ile değerlendirilmiş olup histopatolojik sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Karaciğer lezyon biyopsisi için kliniğimize yönlendirilen hastalara biyopsi işleminin öncesinde yüksek b değerleri (1000, 1500 ve 2000 sn/mm2) ile diffüzyon ağırlıklı MR görüntüleri alınmıştır. Lezyonların sinyal intensiteleri, sinyal/görültü oranları, sinyal/kontrast oranları ve ADC değerleri hesaplanmıştır. Lezyonların sertliği SWE ile değerlendirilmiştir. Lezyonların vaskülarite skorları renkli doppler (RDUS), power doppler (PDUS) ve SMI ile değerlendirilmiş olup istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: 30 hastada (18 erkek ve 12 bayan) 30 karaciğer lezyonuna tru-cut biyopsi yapılmıştır. Histopatolojik inceleme sonucunda 6 lezyon benign ve 24 lezyon malign olarak raporlanmıştır. Tüm lezyonlarda SMI ile vasküler kodlanma izlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Focal liver lesions are frequently encountered in radiologists' daily practice. Despite the recent advances in radiology, non-invasive imaging modalites may not be able to separate benign from malignant lesions, and obtaining a histopathologic sample is a must in several cases. In this study, we plan to investigate patients who presented for biopsy for a liver lesion with shearwave elastography (SWE), superbmicrovascular imaging (SMI) and high b-value diffusion weighted magnetic resonance imaging. Materials and Methods: Patients planned to get biopsy from a liver lesion were imaged with high b-value (1000, 1500 ve 2000 s/mm2) diffusion weighted MRI. The ADC values of the lesions, signal/contrast ratios and the signal/noise ratios were calculated. Lesion stiffness was evaluated with SWE. Lesion vascularity was determined using a vascularity score obtained with color doppler (CD), power doppler (PD) and SMI. Biopsy results were compared with imaging data. Results: Core biopsy was obtained from 30 patients (18 male and 12 female). According to the pathology reports, 6 lesions were benign and 24 were malignant. SMI detected vascular flow in all lesions.