Sürekli mıknatıslı doğrusal senkron motorun modellenmesi ve ayrık zamanlı konum kontrolü
Modeling and discrete-time position control of permanent magnet linear synchronous motor
  1. Tez No: 611983
  2. Yazar: YUSUF ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek hız ve pozisyon hassasiyeti ve yüksek dinamik cevabı olan bir sürekli mıknatıslı doğrusal senkron motorun konum kontrolünün benzetimi ve gerçek zamanlı gerçekleştirilmesidir. Öncelikle, MATLAB/Simulink ile sürekli mıkantıslı doğrusal senkron motorun (SMDSM) modellenmesi gerçekleştirilmiştir. Modellenmesi tamamlandıktan sonra sırasıyla hız ve sonrasında pozisyon denetiminin benzetimi yapılmıştır. Kontrol yönteminde günümüzde servo sistemlerinde popüler olan vektör kontrol yöntemi (alan yönlendirmeli kontrol) tercih edilmiştir. PWM tekniği olarak ise düşük harmonik ve DC bara gerilimin verimli kullanılması gibi avantajları olduğunda uzay vektör PWM kullanılmıştır. SM doğrusal senkon motorun gerçek zamanlı kontrolde öncelikle doğrusal kodlayıcı üzerinden motor açısının okunmuş ve sinüs-kosinüs açı hesaplamaları yapılmıştır. Sonrasında M ve T yöntemleri kullanılmak suretiyle hız ölçüm yazılımları yapılmış ve performansları incelenmiştir. Nihai olarak ise SMB endüstriyel motor sürücü kullanılarak sürekli mıknatıslı doğrusal motorun gerçek zamanlı pozisyon kontrolü bir test sisteminde vektör kontrol yöntemi ve uzay vektör PWM tekniği kullanılarak yapılmış ve deneysel ve benzetim sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to simulate and perform real-time position control of a permanent magnet linear synchronous motor which has high speed and position accuracy and high dynamic response. First of all, permanent magnet linear synchronous motor (PMLSM) modeling is carried out with MATLAB/Simulink. After the modeling is completed, speed and position control is simulated. In the control method, vector control method (field oriented control) which is popular in servo systems is preferred. As PWM technique, space vector PWM is used which has advantages such as low harmonics and effective usage of DC link voltage. In the real-time control of the SM linear synchronous motor, the motor angle is read fistly through the linear encoder and sine-cosine angle calculations are made. Afterwards, By using M and T method, speed measurement software is implemented and performances are investigated. Finally, with the SMB industrial motor drive, the real-time position control of the permanent magnet linear motor is performed by using a vector control method and space vector PWM technique in a test system and experimental and simulation results are compared.