Examining the approaches of OHS professionals to the reasons for falls from height
İSG profesyonellerinin yüksekten düşme kazalarına yaklaşımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 611984
  2. Yazar: DENİZ AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Motorlu taşıt kazaları hariç, yüksek bir yerden veya derin bir yere düşme şeklinde gerçekleşen iş kazalarında ölüm oranı diğer kazalardan daha yüksektir. Konunun önemine istinaden, bu çalışmada İSG uzmanlarının yükseklikten düşme şeklinde gerçekleşen iş kazalarının sebeplerine ve etkilerine yaklaşımlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, İş Teftiş Kurulundan elde edilen 100 kaza inceleme raporu incelenmiştir. Kaza sebepleri bu raporlardan çıkarılmıştır. Çıkarılan bu sebepler 125 iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli tarafından önemlerine göre değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapan katılımcılar kamuda görevli İSG uzmanları ve iş müfettişleri, İSG alanında çalışmakta olan akademisyenler ve özel sektörde çalışmakta olan iş güvenliği uzmanlarından oluşmaktadır. Daha sonra değerlendirme sonuçları katılımcıların tecrübeleri ve çalıştıkları yerlere göre anlamlı bir fark gösterip göstermediğini görmek açısından bir istatistik paket programı ile incelenmiştir. Analiz vasıtasıyla, kaza sebepleri ile ilgili olarak katılımcıların farklı bakış açılarına sahip olup olmadıkları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, belirlenen önceliklere göre önleyici ve azaltıcı tedbirler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Except motor vehicles accidents, the death rate on occupational accidents which occur falling from high places or into depths, is higher than any other accidents. According to the importance of the topic, in the study, examining the approaches of OHS professionals to the reasons and effects of occupational accidents which occur as falling from heights is aimed. For this, 100 accident inspection reports from Labor Inspection Board were surveyed. Accident reasons were derived from those reports. Those reasons were evaluated by 125 occupational health and safety professionals according to their importance. The participants of the evaluation were OHS experts and OHS inspectors at State Agencies, academicians in the field of OHS and occupational safety experts from private sector. Then, the evaluation results were analyzed through a statistic pocket program to see if they had any significant difference according to the experiences of participants and where the participants work. Through analysis; it is observed if the participants have different points of view to the accident reasons. As a result, preventing and decreasing actions about the determined priorities were offered.