Evaluation of the alternatives to improve water quality in gürdük watershed using swat model
Swat modeli kullanılarak gürdük havzası su kalitesini geliştirme alternatiflerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 612014
  2. Yazar: CEVDET KABAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP, DOÇ. DR. ORHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gürdük Havzası Ege Bölgesinde yer almakta olup, Gediz Havzasının bir parçasıdır. Havza yaklaşık 3,200 km2'lik bir alanı kapsamaktadır. Gürdük Havzası sınırları içerisinde Manisa'nın 10 ilçesi bulunmaktadır. Gürdük Havzası verimli topraklara ve tarıma elverişli bir iklime sahip olduğundan bölge, Türkiye'de tarımsal üretimin ön saflarında yer almaktadır. Havzanın % 50'den fazlası tarımsal arazi sınıfına sahip alanlardan oluşmaktadır. Bu tez kapsamında, Gürdük Havzası'nın noktasal ve yayılı kaynaklarından kaynaklanan mevcut kirlilik durumu, Yüzeysel Su Kalitesi Yönetmeliği ve üç farklı Su Kalitesi Endeksi (WQI) dikkate alınarak incelenmiş ve su kalitesini iyileştirme alternatiflerinin değerlendirilmesi çalışması, sediman, nitrat yönünden, Soil & Water Assesment Tool (SWAT) kullanılarak yapılmıştır. SWAT Modelinin kurulumu için, su havzasının meteorolojik verileri, dijital yükseklik modeli (DEM), arazi kullanım / arazi örtüsü (LULC) haritası, toprak özellikleri ve hem evsel hem de endüstriyel atık su arıtma tesislerinden kaynaklanan noktasal deşarjlar ve tarımsal yönetim verileri gerekmektedir. SWAT modelinin kalibrasyonu, DSİ İzleme İstasyonu'ndan sağlanan aylık veriler kullanılarak akım, sediman, BOİ, azot ve fosfor için SWAT-CUP üzerinden yapılmıştır. Gürdük havzasının su kalitesini geliştirmek için, noktasal ve yayılı kirlilikler göz önünde bulundurularak, farklı alternatifler belirlenmiştir. Bu alternatifler temel olarak, kullanılan gübre miktarının azaltılması, AAT'lerin veriminin arttırılması ve koruyucu toprak işleme aktiviteleridir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki diğer havzalarla birlikte Gürdük Havzası'nda su kalitesinin iyileştirilmesi konusunda karar vermelerinde karar vericilere yardımcı olmaktır. Bu çalışmanın sonuçları, gübre kullanımının azaltılmasının ve atık su arıtma verimliliğinin artırılmasının havzanın su kalitesini önemli ölçüde artırabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Gürdük Watershed is a part of Gediz Watershed and it is located is in Aegean Region. The Watershed covers an area of approximately 3,200 km2. Within the boundaries of Gürdük Watershed, there are 10 districts of Manisa. Since Gürdük Watershed has fertile soil and a suitable climate for agriculture, the region is at the forefront of agricultural production in Turkey. More than 50 % of the watershed consists of areas with agricultural lands. Within of the scope of this thesis, the current pollution status of the Gürdük Watershed due to point and diffused sources was examined via considering Surface Water Quality Regulation and three different Water Quality Indices (WQIs) and evaluation of the alternatives to improve water quality in terms of Sediment, and Nitrate was conducted by using Soil and Water Assessment Tool (SWAT). Meteorological data of the watershed, digital elevation model (DEM), land use/land cover (LULC) map, soil texture properties and point discharges from both municipal and industrial waste water treatment plants and the information on agricultural management are needed to set-up SWAT model. The calibration of the Model was done via SWAT-CUP for stream flow, sediment, and nitrate by using monthly data from DSİ Monitoring Station. Different management alternatives were identified to improve water quality of Gürdük Watershed considering the point and diffused sources, namely decreasing the amount of fertilizer usage, increasing the WWTP efficiencies and applying conservation tillage. Goal of this study was to evaluate the water quality in Gürdük Watershed and develop management strategies to improve the water quality. Results of this study have shown that, decreasing the fertilizer usage and improving the waste water treatment efficiency can significantly increase the water quality of the watershed.