Silikon esaslı makroinimer varlığında yeni organojellerin sentezi, karakterizasyonu ve absorbent olarak kullanımı
Synthesis and characterization of novel organogels in the presence of silicone based macroinimer and usage as abrsobent
  1. Tez No: 612020
  2. Yazar: NIGAR MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, hidrofobik özelliğe sahip makroinimer (makromonomer/ başlatıcı/ çapraz bağlayıcı), diamino poli (dimetilsiloksan), 4,4'-azobis-4-siyanopentanoil klorür ve metakrilil klorürün kondenzasyon reaksiyonuyla sentezlenmiştir. Sentezlenen hidrofobik makroinimer, farklı akrilik monomerlere (metil akrilat, etil akrilat ve butil akrilat) sahip yeni organojellerin kütle polimerizasyon yardımıyla sentezinde kullanılmıştır. Bu organojellerin yapısal özelliklerini belirlemek amacıyla FTIR, 1H-NMR, TGA karakterizasyon yöntemleri kullanıldı. Bu yöntemlerin yanında yeni makroinimerik jellerin şişme kapasitesi ve kinetiği, çeşitli organik çözücüler ve yağ türevleri kullanılarak belirlendi. Ayrıca, alkil zincir uzunluğunun jel ve şişme özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, makroinimerik organojellerin geleneksel organojellere kıyasla daha yüksek şişme kapasitelerine sahip olduğu belirlenmiştir. Makroinimerik organojellerin absorblama özellikleri, absorbsiyon-desorpsiyon kinetiği, iyi seçicilik potansiyeli sayesinde yağ-su karışımından çözücüyü uzaklaştırabilme açısından yüksek seçici absorblama özelliğinin olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmalara göre, hazırlanan makroinimerik organojellerin, suyun içindeki organik kirliliklerin temizlenmesi için uygun malzeme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydrophobic macroinimer (macrocrosslinker/ initiator/ macromonomer crosslinker) was synthesized via a condensation reaction of diamino poly(dimethylsiloxane), 4,-4'-azobis-4-cyanopentanoyl chloride and methacryloyl chloride. The synthesized hydrophobic macroinimer was used for the synthesis of novel organogels with different acrylic monomers (methyl acrylate, ethyl acrylate and butyl acrylate) by the means of bulk polymerization. FTIR, 1H-NMR and TGA analysis were applied to evaluate the structural properties of organogels. Besides these methods, the swelling capacity and kinetics of the novel macroinimeric gels was determined using various organic solvents and oil derivatives. In addition, the effect of the alkyl chain length on gel and swelling features were examined. The obtained results revealed that macroinimeric organogels had higher swelling capacities compared to conventional organogels matrix. The absorbance properties, absorption-desorption kinetics and good selectivity properties of the macromeric organogels depicted selectivity removal solvents and oil from contaminated mixture. According to these investigations, the prepared macroinimeric organogels may serve assuitable sorbent for the cleanup organic pollutants inwater.