Bankacılık sektöründe müşteri ilişkileri yöntemi uygulaması: Trade&Development Banka (Moğolistan) üzerinde bir araştırma
Customer relations in the banking sector: A case of Trade&Development (Mongolia) Bank
- Tez No: 612063
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bugün dünyanın hemen her yerinde, işletmelerin karşı karşıya kaldıkları en temel sorun, giderek azalan müşteri sadakatidir. Bu bakımdan, bankalar ve diğer finans kurumları küresel rekabetin de içinde olduğu çeşitli zorluklarla uğraşıyor; artan müşteri talepleri, azalan kar marjları ve yeni teknolojilere ayak uydurma ihtiyacı sorunu daha da karmaşık hale getirmektedir. Araştırma sonuçlarına göre; cinsiyet açısından, çalışanların banka hizmetlerinden memnuniyet düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı (p=0,601>0,05); yine medeni durumları açısından, personelin MİY yeteneklerinin istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı; (p=0,453>0,05); Çalışanların görev durumları aısından MİY yetnekleri istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. (p=0,000
Özet (Çeviri)
Almost anywhere in the world today, the most fundamental problem facing businesses is the diminishing customer loyalty. In this regard, banks and other financial institutions dealing with various challenges including global competition; the increasing customer demands, declining profit margins and the need to adapt to new technologies makes the issue even more complex. In addition to intensive efforts to make a difference or take a step forward in today's conditions where the competitive race between banks is running at the latest speed, customer satisfaction is on the way to becoming the first rule. In this study, we examined customer relationship practices in the banking sector and identified the factors that are effective in the customer relationship management practices of Trade&Development Bank, which has a leading role in the banking sector in Mongolia. Findings of research revealed that, in terms of gender satisfaction of bank services found to be statistically not significant; (p=0,601>0,05) also marital status of employees competencies on CRM found to be not significant (p=0,453>0,05) and in terms of positions group of employees found to differ statistically significant levels (p=0,000