Tuz stresi altında Zinnia (Zinnia sp.) türlerinde morfolojik, anatomik, fizyolojik ve biyokimyasal değişimler
The changes on morphological anatomic, physiological and biochemical features of Zinnia (Zinnia sp.) speci̇es under salt stress
- Tez No: 612074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Tuz stresine toleransın araştırıldığı bu çalışmada denemeler iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşama (ilk yıl) mevsimlik çiçek olan yirmi Zinnia çeşidinde screening (tarama) çalışması, ikinci aşamada (ikinci yıl) ise seçilen hassas ve tolerant çeşitlerle ayrıntılı çalışmalar yürütülmüştür. Birinci yıl çalışmalarında tuz stresi uygulanan (0 ve 100 mM NaCl) çeşitlerde bazı morfolojik ve fizyolojik özellikler bakımından değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda göreceli hassas olarak Zinnia elegans 'Zinnita Scarlet' çeşidi, göreceli tolerant olarak ise Zinnia marylandica 'Double Zahara Fire Improved' çeşidi seçilmiştir. İkinci yıl seçilen iki çeşitte farklı tuz konsantrasyonları (0 [Kontrol], 50, 100, 150, 200 mM NaCl) uygulanmıştır. Yapılan çalışmada bazı morfolojik, anatomik, biyokimyasal ve fizyolojik parametreler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak hassas (Zi. Scarlet) ve tolerant (D. Za. Fire Improved) olarak seçilen çeşitlerin farklı tuz konsantrasyonlarına verdikleri yanıtlardaki farklılıklar çok yönlü araştırılarak ortaya konulmuştur. Sonuç olarak Zinnia bitkisinin tuz stresine tolerans mekanizmasını açıklamak bakımından iyon sızıntısı, prolin, klorofil, Na+, Cl- içeriğinin önemli ve etkin parametreler olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which investigated the tolerance to salt stress, the experiments were conducted in two stages. In the first stage (first year) twenty Zinnia cultivars were screened and in the second stage (second year) detailed studies were conducted with selected cultivars which relative sensitive and tolerant. Cultivars which were treated salt stress (0 and 100 mM NaCl) were evaluated in terms of some morphological and physiological characteristics in the first year. As a result, while Zinnia elegans 'Zinnita Scarlet' were selected as relative sensitive, Zinnia marylandica 'Double Zahara Fire Improved' were selected as the relative tolerants. In the second year, different salt concentration (0 [Control], 50, 100, 150, 200 mM NaCl) were applied to both cultivars. Some morphological, anatomical, biochemical and physiological parameters were evaluated to explain salt stress responses of Zinnia cultivars which determined as sensitive (Zi. Scarlet) and tolerant (D. Za. Fire Improved). Consequently ion leakage, proline, chlorophyll, Na+, Cl- content were agreed as important and effective parameters in order to explain the tolerance mechanism of Zinnia in salt stress condition.