Karbon oranının alaşımsız çelik filmaşinlerden elde edilen tel ürünlerin performansına etkisi
The effect of carbon rate on performance of wi̇re product manufactured from unalloy steel rod
  1. Tez No: 612084
  2. Yazar: EFKAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada alaşımsız çelik filmaşinlerden elde edilen tel numunelerin servis performansına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla % 0,70, % 0,75 ve % 0,86 C içeren farklı üretim filmaşinlere (farklı mikroyapı ve kalıntı dağılımı gösteren filmaşinler) kuru tel çekme işlemi uygulanarak farklı özelliklere sahip teller üretilmiştir. Tel çekme işleminde her bir filmaşin için başlangıç filmaşin çapı, nihai ürün tel çapı gibi ortam parametreleri sabit tutulmuş, yalnızca filmaşin kompozisyonu ve mikroyapısı farklı olan tel üretimi gerçekleştirilmiştir. Teste tabi tutulan her bir grup filmaşin için öncelikle mikroyapı incelemeleri ve mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı incelemeleriyle performans testleri öncesi filmaşinlerin başlangıç mikroyapısı ve kalıntı dağılımları belirlenmiştir. Takiben aynı numunelere çekme testi ve sertlik testleri uygulanarak mikroyapıdaki ve karbon oranındaki farklılıkların beraberce etkileri ortaya konmuştur. Ayrıca nihai ürün olan tellerin performansının belirlenmesi için her bir gruptaki tellere ayrıca torsiyon (burulma) testi uygulanmıştır. Performansı belirleyecek olan burulma testi sonuçları mekanik testlerle birlikte değerlendirilmiştir. Nihai çelik tellere uygulanan burulma testi sonuçları modellenerek karbon oranı, mikroyapı, kalıntı dağılımı ve kalıntı büyüklüğü parametrelerinin performans üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the factors affecting the service performance of wire samples obtained from unalloyed steel wire rods. For this purpose, different types of wire rods (0,70%, 0,75% and 0,86% C) (wire rods showing different microstructure and residue distribution) were applied to dry wire drawing process and wires with different properties were produced. In the wire drawing process, ambient parameters such as starting wire diameter, end product wire diameter were kept constant for each wire rod, only wire production with different wire composition and microstructure was realized. Microstructure examinations and mechanical tests were performed for each group of wire rods tested. Initial microstructure and residue distributions of the wire rods were determined by microstructure examinations before the performance tests. Then, tensile test and hardness tests were applied to the same samples and the effects of the differences in microstructure and carbon ratio were demonstrated together. In addition, torsion test was applied to the wires in each group to determine the performance of the final product wires. The results of torsion test which will determine the performance were evaluated together with mechanical tests. Torsion test results applied to the final steel wires were modeled to determine the effects of carbon content, microstructure, residue distribution and residue size parameters on performance.