Bus stop optimization based on AFCS (Automatic Fare Collection System) and demographic data with GIS
CBS ile otomatik ücret toplama sistemi ve demografik verilere dayanan otobüs durak optimizasyonu
  1. Tez No: 612085
  2. Yazar: HANDE TETİK YEDİEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELA BABALIK, DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ulaşım, Geography, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Son yıllarda, kent nüfusunun artması ile birlikte şehirlerdeki ulaşım ihtiyacına yönelik çalışmalarda ciddi bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle metropol şehirlerde, özel araç kullanımı sonucunda ortaya çıkan trafik yoğunluğu, trafik kazaları, hava kirliliği, gürültü kirliliği, psikolojik travma gibi kötü etmenlerin en aza indirilmesi için toplu ulaşım konusundaki çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Toplu taşıma kullanımı kentlerdeki trafiği minimize ederek zaman ve maliyet tasarrufu sağladığı gibi, çevre kirliliğinin azalmasında oldukça etkilidir. Sonuç olarak, insanları özel araçların aksine toplu taşıma araçlarını kullanmaya teşvik etme ihtiyacı vardır. Bunu yapabilmek için toplu taşıma hizmet kalitesi yüksek ve sistem erişilebilir olmalıdır. Bu çalışma, toplu taşıma araçlarına erişim konusuna odaklanmaktadır. Duraklar ve istasyonlar toplu taşıma sistemlerinin erişim noktaları olduğundan sistemin şehre ve şehir halkına nüfuz etmesini sağlamak için konumları çok önemlidir. Durakların ve istasyonların yeri, toplu taşıma sisteminin seyahat etmede tercih edilen bir alternatif olma becerisinde önemli faktörler olabilir. Bu nedenle, daha fazla yolcu çekmek amacıyla toplu taşıma sistemlerinin iyileştirilmesinde, durak yerlerinin değerlendirilmesi önemli bir görev olabilir. Sabit ve yüksek maliyetli yatırım nedeniyle şehir içi raylı sistemlerde durakların ve istasyonların yerleri değiştirilemez, ancak otobüs sistemleri için böyle bir değişiklik mümkündür. Bu çalışmada, toplu taşıma araçlarında kullanılan şehiriçi otobüsler incelenmiştir. Otobüslerin yeri ile ilgili kararlar, otobüs durağı optimizasyon yöntemleri olarak tanımlanabilecek birkaç yöntemle desteklenebilir. Bu çalışma, coğrafi bilgi sistemlerinin kullanımını bu karar verme sürecine dahil eden bir yöntemin güçlü yönlerini vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla İstanbul Büyükşehir bölgesinde bir otobüs hattı incelenmiştir. Bu otobüs hattında durakların tercih edilen yerleri (otobüsün hizmet verdiği bölgelerdeki nüfus açısından) yürüme mesafesindeki erişim alanlarına göre ve otobüs yolcu sayısı verileri kullanılarak iki farklı şekilde incelenmiştir. Sonuçlar, bu tekniğin, toplu taşıma sistemlerinin ve hizmetlerinin iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilecek otobüs hatları ve otobüs duraklarının planlanmasındaki potansiyel ve avantajlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase in the urban population, a significant increase has been observed in the studies on transportation demands in cities. Especially in metropolitan cities, studies on public transportation are of great importance in order to minimize the negative factors such as traffic density, traffic accidents, air pollution, noise pollution and psychological trauma caused by the use of private vehicles. The use of public transportation can help reduce traffic in cities and saves time and cost and is very effective in reducing environmental pollution. Consequently, there is a need to encourage people to use public transport as opposed to private cars. To be able to do that, the public transport service quality must be high, and the system should be accessible. This study focuses on this issue of access to public transport. Stops and stations are the access points of public transport systems, and their location is extremely important to ensure that the system penetrates the city and the population. Location of stops and stations can be important factors in a public transport system's ability to become a preferred alternative to travel. Therefore, in improving public transport systems with a view to attract more passengers, an assessment of stop locations can be an important task. Locations of stops and stations cannot be changed for urban rail systems due to the fixed and high-cost investment, but such a change is possible for bus systems. In this study, regular buses used in public transportation are examined. Decisions regarding the location of buses can be supported with a number of methods that can be described as bus stop optimization methods. This study aims at highlighting the strengths of a method that incorporates the use of geographic information systems into this decision making. For this purpose, a bus line in Istanbul metropolitan area has been studied. The preferred locations of the stops in this bus line (from the perspective of the population in the areas served by the bus) have been examined in two different ways according to the access areas within walking distance and by using bus passenger number data. The results reveal the potentials and advantages of this technique in planning bus lines and their bus stops, which can contribute significantly to the improvement of public transport systems and services.