Malatya merkezinde bir semt polikliniğine başvuran hastaların sağlık okuryazarlık düzeyleri ve ilişkili faktörler
Health literacy levels and related factors of patients admitted to a district polyclinic in Malatya center
- Tez No: 612130
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırma Malatya merkezinde semt polikliniğine başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Malatya merkezinde semt polikliniğine başvuran hastaların sağlık okuryazarlığı düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılan bu araştırma tanımlayıcı-kesitsel türde bir araştırmadır. Çalışmamızda veri toplama aracı olarak kullandığımız anket formları öncelikle kontrol edildi. Analizler için SPSS (Statistical Package Fort the Social Sciences version 22.0) kullanılmıştır. Çalışmamızdaki nicel değişkenler ortalama±standart sapma, ortanca ile minimum-maksimum, nitel değişkenler sayı ve yüzde ölçütleri ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the health literacy levels of the patients who applied to the district polyclinic in Malatya. Materials and Methods: This is a descriptive and cross-sectional study conducted to determine the health literacy levels of the patients admitted to the district polyclinic in the center of Malatya. In our study, the questionnaire forms we used as data collection tools were checked first. SPSS (Statistical Package Fort the Social Sciences version 22.0) was used for analysis. In our study, quantitative variables were presented as mean ± standard deviation, median and minimum-maximum, and qualitative variables were presented as numbers and percentages.