Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Ergen Hastalarda Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme Bulgularının Sağlıklı Kontroller İle Karşılaştırılması
The Comparison of Functional Magnetic Resonance Imaging Findings in Adolescent Patients with Obsessive Compulsive Disorder and Healthy Controls
- Tez No: 612131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaçlar: Çocukluk ya da ergenlik dönemi başlangıçlı obsesif kompulsif bozukluk (OKB) klinik ve prognostik açıdan farklılık göstermektedir. OKB'de yapılan nörokognitif testlerde görsel-uzaysal yeteneklerde, dikkat ve yanıt inhibisyonu gibi yürütücü işlevlerde bozukluklar olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmamızda, ilaç kullanmayan ergen OKB tanılı ergen hastalarda fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) bulgularını sağlıklı kontroller ile karşılaştırırarak kortikal ve subkortikal alanların aktivitesini etkileyen olası beyin disfonksiyonunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamıza ilaç kullanmayan 15 ergen OKB hastası ve hastalar ile yaş, cinsiyet, eğitim durumuna ve el tercihine göre eşleştirilmiş 15 sağlıklı kontrol alındı. Tüm katılımcılara dinlenim durumunda ve singulo-fronto-parietal devrelerde aktiviteye yol açan çok kaynaklı interferans görevi (Multi Source İnterference Task- MSIT) sırasında işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (iMRG) ölçümü uygulandı. 3T MR görüntüleme cihazı (Achieva, Philips, Hollanda) ile yapılan ölçümler SPM8 yazılımı ile ön-işlemeden geçirildi. Dinlenim durumu içsel bağlantı ağlarının belirlenmesi amacıyla MATLAB ortamında çalışan GIFT paketindeki bağımsız bileşen analizi uygulandı. Grupların dinlenim durumu ağları voksel tabanlı t-testi kullanılarak karşılaştırıldı. Görev ile ilişkili kortikal beyin bölgeleri SPM8 yazılım paketinde genel doğrusal model kullanılarak belirlendi. Bulgular: Dinlenim durumunda, OKB grubunda sağlıklı kontrollere kıyasla olağan durum ağının (Default mode network-DMN) prekuneus bileşeninde (Brodmann'ın 7.
Özet (Çeviri)
Object: Childhood and/or adolescence-onset obsessive-compulsive disorder (OCD) differs in clinical presentation and prognosis. Neurocognitive assessments in OCD populations demonstrated executive function deficits such as visio-spatial skills, attention and response inhibition. In this case-control study, we aimed to compare functional magnetic resonance imaging (fMRI) findings in treatment naive adolescents with and without OCD to determine possible dysfuncitons effecting the brain activity in cortical and subcortical areas. Patients and Methods: Our study included 15 unmedicated adolescent patients with OCD and 15 controls that matched on age, gender, education and handedness. All participants underwent fMRI scans during resting state and multi-source interference task (MSIT), which reliably activates the cingulo-fronto-parietal circuits associated with attention. Experiments were performed on a 3T MRI scanner (Achieva, Philips, Netherlands). Data were preprocessed using SPM8 software. Resting state functional connectivity networks were obtained with independent component analysis using GIFT toolbox. Resting state networks of both groups were compared by using voxel based t- test. Task-related cortical brain regions were determined using general linear model (GLM) in SPM8.