Polifenolik bileşenlerin hormon pozitif ve negatif meme kanseri hücre hatlarında migrasyon ilişkili JAM-A, LFA-1 ve VLA-4 gen ekspresyonlarına etkilerinin araştırılması
Investigating the effect of polyphenolic compounds on gene expression of migration related genes JAM-A, LFA-1 and VLA-4 in hormon positive and negative breast cancer cell lines
  1. Tez No: 612137
  2. Yazar: GÜLÇİN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipi olup dünya çapında kanserden ölümlerin önde gelen nedenidir ve vakaların %90'nında ölüm nedeni metastazdır. Hücre migrasyonunu yöneten proteinler kanser metastazının ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. İntegrinler ve hücreler arası bağlantılar kanser proliferasyonu ve metastazında çok önemlidir. Polifenolik bileşenlerin kanser hücreleri üzerine sitotoksik ve apoptotik etkileri önceki çalışmalardan bilinmektedir. Tez projemizde polifenolik bileşenlerden oluşan kokteylin hücre migrasyonuna ve tümör metastazında birlikte etkileşim gösteren VLA-4 (very late antigen-4, α4β1, ITGA4, CD49d/CD29) ve LFA-1 (Lymphocyte function-associated antigen-1, αL/β2, ITGAL, CD11a/CD18) integrinleri ve hücreler arası sıkı bağlantı proteinlerinden biri olan Jam-A (junctional adhesion molecule-A, F11R) genlerinin ekspresyonlarına etkisi ER+ MCF-7, triple-negatif MDA-MB-231 ve fibrokistik meme epiteli hücresi MCF-10A üzerinde araştırılmıştır. Polifenolik kokteylin %20'lik dozunun hücre kültürünün 48.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer occurring in the women and leading cause of cancer mortality worldwide. Metastasis is the cause of cancer death in 90% of the cases. Proteins managing the cell migration play role in the occurrence of cancer metastasis. Integrins and cell junctions have crucial importance in cancer proliferation and metastasis. Cytotoxic and apoptocic effects of polyphenolic compounds on cancer cells have been known from the previous studies. In our thesis project, the effect of the cocktail consisting of polyphenolic compounds on the cell migration and gene expression of VLA-4 (very late antigen-4, α4β1, ITGA4, CD49d/CD29) and LFA-1 (Lymphocyte function-associated antigen-1, αL/β2, ITGAL, CD11a/CD18) integrins and Jam-A (junctional adhesion molecule-A, F11R) which is one of the tight junctions, that interact with each other in the tumor metastasis were investigated in ER+ MCF-7, Triple-negative MDA-MB-231 and fibrocystic breast epithelial cell MCF-10A.