Order picking oriented storage assignment problem in a vertical lift module system
Bir dikey depolama ünitesi sisteminde sipariş toplama odaklı ürün yerleştirme problemi
  1. Tez No: 612151
  2. Yazar: BURAK ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE BATUN, PROF. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojideki gelişmeler sayesinde artan müşteri-tedarikçi ilişkileri ile firmalar günümüzde sipariş usulü kitle pazarlamacılığı yaklaşımı ile üretim yapmaya zorlanmaktadır. Bu yaklaşım ile üreticiler, müşteri taleplerini zamanında karşılamak için yüksek çeşitlilikte hammadde depolamak zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda, artan hammadde çeşitliliği, artan depo alanı ihtiyacı anlamına gelmektedir. Otomatik yerleştirme ve toplama sistemlerini kullanmak, ambar binalarındaki hacmi daha verimli kullanma yöntemlerinden biridir. Bir otomatik yerleştirme ve toplama sistemi olan dikey depolama üniteleri, tepsileri dikey bir kule içerisindeki raflara yerleştirerek yoğun depolama vadetmektedir. Ayrıca, bu üniteler bir arada,“Pod”adı verilen sistemler hâlinde de kullanılabilmektedir. Dikey depolama ünitelerini kullanmak mevcut hacmi verimli kullanmayı sağlarken, bir yandan da rafların getirilmesi sırasında istenmeyen bekleme sürelerine yol açabilir. Bu çalışma, siparişe göre tasarım yöntemi ile imalat yapan bir firmanın geçmiş işlem kayıtlarını inceleyerek, benzer ortamlarda ambarların hızlı yanıt verebilirliğinin önemini arttıran etkenleri tartışmaktadır. Sonrasında, dikey depolama“Pod”larının çıktı performansını etkileyen kararlar tartışılmaktadır. Sistemin zaman etüdüyle elde edilen bilgiler ve şirketin işlem geçmişi yardımı ile farklı dikey depolama“Pod”kararları simüle edilmektedir. Elde edilen bulgulardan yararlanarak; parçaları tepsilere, tepsileri de raf ve dikey depolama ünitelerine atayacak bir tamsayılı doğrusal programlama modeli önerilmektedir. Önerilen model ve onun farklı biçimleri, bahsedilen firmanın kayıtlarından örneklenen küçük veri kümeleri ile çalıştırılmıştır. Buradan elde edilen en iyi çözümlerin performansı, bir sipariş toplama süreci simüle edilerek mevcut sistemle kıyaslanmış, önerilen çözümün denenen örneklerdeki işlerin bitiş zamanını %10 öne çektiği ve sipariş toplama sırasındaki tepsi çağırma sayısını %65 oranında azalttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the advancements in technology paved the way for an increased consumer-manufacturer interaction, companies are forced to adapt a mass customization philosophy in their production operations. This philosophy requires a higher variation of raw materials to be stored by the manufacturer to fill the customer orders on time. However, this increased variation in the inventory will also mean increased requirements for the storage area. Using automated storage and retrieval systems (AS/RS) is one way of using the volume in warehouse buildings more efficiently. By storing trays into the shelves inside a shuttle, vertical lift modules (VLMs) are among the AS/RSs promising more dense storage. These units can also be combined and used as a system called“VLM Pod”. Although using a VLM helps in using the volume more efficiently, retrieval of the trays in the VLM units may take some time and cause unwanted waits. This study analyses a design-to-order manufacturing company's transaction history and discusses the factors that make the responsiveness of a warehouse important in such an environment. Then, the throughput related VLM decisions are discussed. With the help of the observations from a time study and the transaction history of the company, various combinations of those throughput related decisions are simulated. After these considerations, an integer linear programming model is proposed for assigning parts to trays and trays to shelves in VLM units. The proposed model and its variants are used in a computational experiment on small data sets sampled from the company's transaction records. The optimal solutions for the small data sets are used in a picking simulation. According to the picking simulation with the small data sets, the proposed model yielded an average of 10% improvement in the completion time of all pick tasks, while the number of tray retrievals during picking is reduced by approximately 65%, compared to the current system at the analyzed company.