Proses iyileştirmede nano teknolojik yöntemlerin geçerliliğinin 6-sigma tekniğiyle test edilmesi
Testing of the validity of nanotechnological methods through of 6-Sigma technique in the process improvement
- Tez No: 612153
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı disiplinler arası bir bilim olan Nanoteknoloji Tekniğinin yüksek katma değer sağlayarak rekabet gücünü artırması, düşük enerji tüketimi, yüksek performansı ile Proses İyileştirmedeki geçerliliğini 6 sigma ile test etmektir. Bu amaç doğrultusunda, yüzde 99 saflığın üzerinde gümüş nitrat ve yüzde 99 saflıkta sodyum borhidrid kullanılarak nano gümüş solü sentezlenmiştir. Sonra elde edilen nano gümüş çözeltisinin homojenize olması için ultrasonik banyo da 10 dakika' lık sürelerde ultrasonifikasyon işlemine tabi tutulmuştur. Ardından nano gümüş solü, santrifüj de saflaştırma işlemine tabi tutulmuştur. Sentezlenen nano gümüş solü Hellma quartz küvetlere alınan örnekler UV/VIS spektrofotometre de ölçümleri yapılmıştır. Nano gümüş sollerin nano boyutunun karakterize edilmesi işlemi ise nano gümüş solünün tanecik boyutunun Zeta-Sizer nano tanecik boyut ölçüm cihazında ölçülmesi ve değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Biyouyumlu polimerik malzemelerin çözeltilerinin hazırlanması ve nano gümüş sollerin hazırlanan çözeltiye doplanması işlemi yapılmıştır. Selüloz hidrojen peroksit ile yükseltgenmiştir. Chitosan çözeltisinin ve Chitosan-Polivinilalkol çözeltisi hazırlanmıştır. Sonra hidrojen peroksit ile yükseltgenen selülozun deasetillenmiş Chitosan ile kaplanması işlemi yapılmıştır. Ardından gümüş doplanmış karboksimetilselüloz çözeltisi kumaş (selüloz) üzerine elektro eğirme metodu ile kaplanmıştır. Son ürün olan kaplanmış kumaşa Geniş Spektrumlu Antibakteriyel Testlerin Yapılması işlemi gerçekleştirilmiştir. Tüm bu deneysel çalışmaların kapsadığı nanoteknolojik yöntemlerin geçerliliği 6 sigma yöntemi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the validity of nanotechnological techniques which are an inter disciplinary sciences through increasing the competitiveness utilizing high added value, low energy consumption and high performance with six-sigma. For this purpose, nano silver sol was synthesized using Silver nitrate nightynine percent and sodium borohydride nightynine percent sodiumborhydride. Then the ultrasonic bath was subjected to ultrasonication for ten minutes to homogenize the obtained nano silver solution. The nano silver sol was then subjected to purification by centrifugation. Nano silver particles left Hellma quartz cuvettes synthesized were measured on UV / VIS spectrophotometer. The characterization of the nanoscale of Nano silver particles was carried out by measuring and evaluating the particle size of the nano silver sol on the Zeta-Sizer nanoparticle size measuring device. Preparation of solutions of biocompatible polymeric materials and doping of Nano silver particles into prepared solution were performed. Cellulose is oxidized with hydrogenperoksyde Chitosan solution and Chitosan-Polyvnylalcohol solution were prepared. The cellulose oxidized with hydrogenperoksyde was then coated with deacetylated Chitosan. The silver doped CarboxyMethylCellulose solution was then coated onto the fabric (cellulose) by electrospinning method. Broad Spectrum Antibacterial Tests were performed on the coated fabric, which is the final product. The validity of the nanotechnological methods covered by all these experimental studies was tested with six sigma.