Theoretical investigation of the nanotribological properties of the hexagonal boron nitride and gold interfaces
Altıgensel boron nitrür ve altın yüzeylerininin nanotribolojik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 612154
  2. Yazar: GİZEM ZEYNEP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TOFFOLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Nano ölçekte iki boyutlu yapıların sürtünmeye bağlı özellikleri, özellikle son yıllarda önem kazanmıştır ve iyi bilinen kayganlaştırıcıların ara yüzleri arasındaki etkileşimi anlamak için önemli miktarda araştırma yapılmıştır. Endüstriyel gelişmelerde, bu malzemelerin metal yapılar üzerindeki arayüz özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu tezde, altıgensel BN ve Au (111) arayüzünü moleküler dinamik simülasyonu kullanarak teorik olarak araştırdık. Çünkü bu iki malzemenin yüzeyleri arasındaki simetri benzerlik oranı çalıştığımız modeli oluşturmamıza olanak sağlamaktadır. Hesaplama sonuçlarında, sürtünme katsayısının uyguladığımız kuvvetle ters orantılı olarak azaldığını ve bunun sıcaklığa bağlı olarak etkilendiği gözlenlenmiştir. Bu iki numunenin arasında ki nanotribolojik özelliklerinin kaydırma hızınının oryantasyonu ve yönüne büyük ölçüde bağlı olduğunu ve ayrıca altıgensel Boron-Nitrür pulunun boyutuna, uç noktalarına ve şekline bağlı olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Frictional properties of two-dimensional structures on the nanoscale have gained importance, especially in the last decades, and a considerable amount of research is carried on to understand the interaction between their interfaces with well known lubricants. In industrial developments, these materials' interfacial properties on metals have great importance. Therefore, in this thesis, we theoretically investigated the hexagonal BN and Au(111) interface with using molecular dynamics simulation. Calculation results have shown that the friction coefficient decreases with increasing load and a noticeable dependence on temperature is observed. We observed that the nanotribology properties of these two samples highly depend on sliding velocity, orientation and direction and also depend on the sizes, edges, and shapes of h-BN flake.