Evrimsel mimarlığın doğa felsefesi-mimarlık ilişkisi üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of evolutionary architecture through the relationship between philosophy of nature and architecture
- Tez No: 612162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET YILMAZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Tarih öncesi dönemden bugüne, insanoğlu doğayı anlamaya çalışmış ve elde ettiği bilgiyi karşılaştığı problemlerin çözümünde kullanmıştır. Dolayısıyla insanlar, doğayı kavrayış biçimlerine bağlı olarak çevreyi şekillendirmiştir. Mimarlık, doğa felsefesinin insan tasarımları üzerindeki etkisinin okunabildiği disiplinlerden biridir. Evrim kuramının ortaya koyulmasıyla birlikte doğa, statik, değişmez ve dönüşmez değil; değişen, evrimleşen ve gelişen dinamik bir gerçeklik olarak kavranmaya başlanmıştır. Bu sebeple doğa felsefesi-mimarlık ilişkisinde bir paradigma değişimi yaşanmıştır. Böylece doğadaki evrimsel mekanizmaların işleyişini bir mimari tasarım metodu olarak kullanmayı hedefleyen evrimsel mimarlık ortaya çıkmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle, evrimsel mimarlığın arka planının daha iyi anlaşılması için doğa felsefesi-mimarlık ilişkisinin değişimi ve gelişimi incelenmiştir. Daha sonra evrimsel mimarlığın doğa felsefesi ile ilişkisi incelenmiş ve evrimsel mimarlığın kuramsal temelleri; evrim kuramı, genetik ve hesaplamalı tasarım üzerinden değerlendirilmiştir. Mimarlık tarihinin doğa felsefesi üzerinden okunması ve evrimsel mimarlığın doğa felsefesi-mimarlık etkileşimleri ve disiplinler arası ilişkiler üzerinden incelenmesi çalışmanın özgün değerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since prehistoric times, human beings have tried to understand nature and used the knowledge they obtained in solving the problems they encountered. Thereby, people have shaped their environment according to their conception of nature. Architecture is one of the disciplines where the influence of the philosophy of nature on human designs can be understood. After the theory of evolution has been brought up to matter, nature has no longer understood as static, unchanging, and non-transformable, it has started to be comprehended as a changing, evolving, and developing dynamic reality. For this reason, a paradigm shift has occurred in the relationship between the philosophy of nature and architecture. Therefore, evolutionary architecture was born, which aims to use the operation of the natural evolutionary mechanisms as an architectural design method. Within the scope of the study, initially, the development of the relation between philosophy of nature and architecture are analyzed to comprehend the background of evolutionary architecture. Afterward, the relationship between the philosophy of nature and evolutionary architecture is examined, and the theoretical foundations of evolutionary architecture are evaluated through the theory of evolution, genetics, and computational design. Reading the history of architecture through the philosophy of nature and examining evolutionary architecture through the philosophy of nature-architecture interactions and interdisciplinary relationships constitute the original value of the study.