Prototyping and evolutionary system design techniques
- Tez No: 6837
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET PROTOTİPLEME VE EVRİMSEL SİSTEM GELİŞTİRME TEKNİKLERİ M. Tans el ERSAVAŞ Bilgisayar Mühendisliği Y. Lisana Tezi Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ Mayıs 1989, 224 sayfa. Prototipleme ve evrimsel. tasarım teknikleri bilgi sistemleri geliştirilmesinde kullanılmaya başlanan yeni tekniklerdir. Bu tekniklerin erken başarılarını gözlemleyen bazı uzmanlar klasik ve yapısal sistem geliştirme yöntemleri yerine kullanılmak üzere önerebilmişlerdir. Tez çalışması her' şeyden önce böyle bir öneriyi irdeleyerek konuyu ele almıştır. Bu çalışmada, bahsedilen teknikler ve bu tekniklerin bilgi sistemi geliştirme çevrimine hız, kalite, duyarlık ve kullanıcı kabullenimi yönleri ile etkileri incelenmiştir. Bir prototipleme workbench'! geliştirilmiş, bir - evrimsel tasarım workbench ' i de önerilmiştir. Geliştirilen prototipleme workbench' i kullanılarak, halen T. Vakıflar Bankası `nda kullanılan bir örnek çalışma yapılmıştır. Anahtar sözcükler : prototipleme, evrimsel tasarım, gelişim çevrimi, workbench.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROTOTYPING AND EVOLUTIONARY SYSTEM DESIGN TECHNIQUES M. Tans el ERSAVAS Computer Engineering, M. So. Thesis Supervisor s Prof. Dr. Ziya AKTAS May 1989, 224 pages. Prototyping and evolutionary design techniques are new techniques used for development of information systems. Observing some successes of those techniques some authors have suggested them as total replacement to classical and structured system development methodologies. The study investigated first the validity of such proposals. In this study, those techniques and their impact on Information Systems Life Cycle relevant to speed, quality, accuracy of delivered system and user satisfaction are examined, first, later a prototypers workbench is partly implemented, and an evolutionary design workbench is suggested, A case study which is presently used in T. Vakiflar Bank of Turkey is developed and implemented during the work by applying prototyper' s workbench. Key words : prototyping, evolutionary design, life cycle, workbench. iii