Dynamic modeling of joints in 3d structural models
3 boyutlu yapısal modellerdeki bağlantıların dinamik modellenmesi
  1. Tez No: 612261
  2. Yazar: MERVE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEVZAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mekanik yapıların tasarım ve geliştirme aşamalarında, en zorlu kısımlardan biri de bağlantıları modellemektir. Bağlantıların karmaşık dinamik davranışları sebebi ile sadece teorik yaklaşımlar kullanılarak güvenilir bir bağlantı modeli oluşturmak zordur, bu sebeple deneysel ölçümlere dayanan yöntemler kullanılır. Bu çalışmada, iki kirişi birbirine bağlayan bağlantı elemanının dinamik karakteristiğini bulmak için yapısal değişiklik yöntemi kullanılmıştır. Civatalı bağlantıyı karmaşık direngenlik matrisi ile temsil etmek amacıyla yapısal değişiklik yönteminden yola çıkılarak basit bir formulasyon önerilmiştir. Bu yöntem sadece montajlanmış yapıdan ölçüm almayı gerektirir, civata ile bağlanmış alt yapılardan ölçüm almaya gerek yoktur. Önerilen yöntem, simule edilmiş deneyler ile doğrulanmıştır. Bu çalışmanın nihai amacı daha karmaşık yapılarda kullanılan civatalı bağlantıları karmaşık direngenlik matrisi ile temsil edebilmektir. Bu nedenle kirişlerin sonlu elemanlar ile modellenmesinde 3 boyutlu katı elemanlar kullanılmış, 3 yöndeki ötelenme ve 3 yöndeki dönmeye karşı gelen karmaşık direngenlik matrisi, ölçülmüş Frekans Tepki Fonksiyonları (FTF) kullanılarak bulunmuştur. Bu metodun performansı FTF ayrıştırma kullanılarak yapılan benzer tanılama yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki bu yeni yaklaşım, kullanılan diğer FTF ayrıştırma yöntemleri ile karşılaştırıldığında, ölçüm hatalarına daha az duyarlıdır ve daha iyi sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
In the design and development stages of mechanical structures, one of the most challenging part is modelling joints. Due to complex dynamic behavior of joints, it is difficult to build a reliable model for joints using only theoretical approaches, and therefore usually methods based on experimental measurements are employed. In this study, a structural modification method is used to find dynamic characteristics of a bolted joint connecting two beams. A simple formulation based on a structural modification method is suggested to represent a bolted joint with a complex stiffness matrix. The method requires the measurement of only the assembled structure, not individual substructures connected with a bolted joint. The method proposed is validated by using simulated experiments. The ultimate purpose of this work is to find a complex stiffness matrix representing a bolted joint in more complicated structures. Therefore, in the finite element formulation of beams, 3D solid elements are used, and the complex stiffness matrix corresponding to 3 translations and 3 rotations is identified from measured FRFs. The performance of the method is compared with a similar identification using FRF decoupling. The results showed that this new approach is less sensitive to measurement errors and gives better results compared to those of the FRF decoupling method.