Investigation and comparison of bearing devices used in high-speed railway bridges under earthquake impact
Yüksek hızlı tren köprülerinde kullanılan mesnetlerin deprem etkisi altındaki davranışlarının araştırılması ve birbirleriyle kıyaslanması
- Tez No: 612284
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER, PROF. DR. AYŞEN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, yüksek hızlı tren köprülerinde kullanılan mesnet elemanlarının çeşitli deprem etkileri altındaki davranışlarının incelenmesini ve farklı mesnet tiplerinin (elastomer mesnet ve pot mesnet) deprem etkileri altındaki davranışlarının birbirleriyle kıyaslanmasını içermektedir. Bu çalışmada gerçek deprem verileri kullanılmıştır. Depremler seçilirken günlük yaşamda en çok karşılaşılan durumlarla örtüştürülerek gerçekçi yaklaşımlar ve sonuçlar elde edilmesi planlanmıştır. 6.0, 6.5, 7.0 büyüklüğündeki depremlerin, deprem merkezinden en az 15 km en fazla 30 km mesafede yer alan C ve D sınıfı zemin üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Deprem büyüklüğü ve zemin sınıfı parametreleri ile 6 farklı veri grubu oluşturulmuş, her veri grubu için 7 farklı deprem verisi kullanılmıştır. Mesnet tipine göre davranış kıyaslaması için kullanım yaygınlığı göz önüne alınarak elastomer mesnet ve pot mesnet tipleri seçilmiştir. Elastomer mesnet tipi kullanılarak modellenen köprülerde her bir kirişin altına bir elastomer mesnet konması bir durum; enleme kirişi yardımıyla daha az sayıda elastomer mesnet kullanılması ikinci bir durum; pot mesnet kullanılarak modellenen köprü durumu da üçüncü durum olarak değerlendirilmiştir. 95 metre uzunluğunda, 3 açıklıklı, orta ayak yükseklikleri 15 er metre olan simetrik bir köprü hesaplar için seçilmiştir. Köprünün analizler için kullanılacak sayısal modeli SAP2000 v14.2.2 kullanılarak oluşturulmuş ve deprem verileri ile mesnet özellikleri modele uygulanarak analizleri yapılmıştır. Bu çalışma ile mesnet tiplerinin gerçek deprem verileri altındaki davranışları, zemin sınıfına ve deprem büyüklüklerine bağlı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the investigation of behavior and comparison of two bearing types (elastomeric and pot bearings) under earthquake effects. Real earthquake records are used in this study. Earthquake selection is an important process. The plan behind the selection process is to cover the earthquakes with high occurrence rates in real life and to gain more realistic results. Magnitudes of selected earthquakes are 6.0, 6.5 or 7.0. The location assumed at which the effects of earthquakes investigated is 15 to 30 km away from the fault. Soil class of the assumed location is either C or D. Depending on earthquake magnitude and soil properties, 6 data groups are formed. In each group, 7 different earthquake data are taken into consideration. To make a comparison between the behavior of different bearing types, elastomeric and pot bearings are chosen since they are the most widely used bearing types. For elastomeric bearing used cases; case 1 is using elastomeric bearing under each beam and case 2 is using less elastomeric bearing under the cross beam. In pot bearing case, say case 3, the same amount of bearings is taken into the account as in case 2 of elastomeric bearing is used. This study has been done for the bridge which is 95-meter-long with 3 spans and 2 piers. Each pier has a height of 15 meters. For the analytic model and structural analysis finite element program, SAP2000 v.14.2.2 has been used. Within this study behavior of bearings under real earthquake effect depending upon magnitude and soil properties are investigated.