Termoset kompozit uygulamarında karbon elyafın ıslanabilirliğini ölçen hızlı bir metod geliştirilmesi
A fast method to indicate the wettability of the unidirectional carbon fibers in composites
  1. Tez No: 612296
  2. Yazar: EKREM VATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRALP ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, termoset kompozit uygulamalarında kullanılacak karbon fiberlerin ıslanabilirliğini ölçen hızlı bir metod geliştirilmesidir. Bu kapsamda, karbon elyafların elektrik iletebilme yeteneği kullanılmıştır. Karbon elyafları ıslatması ve bu ıslatmanın ölçülmesi için oda sıcaklığında sıvı olan bir çeşit epoksi reçine kullanılmıştır. Çalışmada karbon elyafların direnç oluşturduğu bir devre kurulmuştur. Reçine ile ıslanan karbon elyafların oluşturduğu akım artışı, reçine içerisine farklı oranlarda eklenen ıslatma ajanlarının oluşturduğu akım artışı ve reçinenin karbon elyaf üzerinde oluşturduğu temas açısı ve yayılma hızı incelenmiştir. Ayrıca, elyafları iyi ıslanan ve elyafları iyi ıslanmayan iki prepreg oluşturulmuştur. Bu iki örnekten tomografi (mikro CT) çekimi yapılmıştır. Tomografi görüntüleri ile prepreglerin elektrik iletkenlikleri arasında korelasyon sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, reçine ile ıslanan karbon elyafın iletkenliğinin arttığı, reçine içerisine ilave edilen ıslatma ajanlarının iletkenliği arttırdığı dolayısı ile ıslanabilirliği iyileştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a rapid method to measure the wettability of carbon fibers to be used in thermoset composite applications. In this context, the ability of carbon fibers to conduct electricity was used. A type of epoxy resin, which is liquid at room temperature, was used to wet and measure carbon fibers. In this study, a circuit in which carbon fibers form resistance has been established. The flow increase of the carbon fibers wetted with the resin, the increase in the flow of wetting agents added to the resin in different proportions, and the contact angle and spreading rate of the resin on the carbon fiber were investigated. In addition, two prepregs are formed, the fibers of which are well wetted and the fibers are not well wetted. Tomography (micro CT) was performed from these two samples. There was a correlation between tomography images and electrical conductivity of prepregs. As a result of the study, it was observed that the conductivity of the carbon fiber wetted with the resin increased and the wetting agents added to the resin increased the conductivity, thus improving the wettability.