Türkiye'de yetişen kocayemiş (Arbutus unedo) meyvesininproantosiyanidin temelli ultrasonik ekstraksiyonoptimizasyonunun HPLC ile incelenmesi
Turkey growing (Arbutus unedo) of fruitproantocianid based ultrasonic extractioninvestigation of optimization by HPLC
- Tez No: 612297
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN DEMİRATA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Serbest radikal olarak yapılarında çiftleşmemiş bir veya daha fazla elektron bulunduran ve bu saye de başka moleküllerle çok kolay elektron alışverişine girebilen atom ve moleküllere denilmektedir. Serbest radikaller çok kolay reaksiyona girebildikleri için hücreleri tahrip edebilir, enzimlerin ve DNA'nın yapısını bozabilir. Gıdalar, kozmetik ürünler, ilaçlar, sigara dumanı gibi faktörler serbest radikallerin oluşmasına sebebiyet verirler ve bu serbest radikaller zincir reaksiyonunun başlangıcını oluştururlar. Serbest radikallerin vücutta artması direkt olarak hastalığa sebep olmasa da dolayı olarak hastalıklara sebep olur. Antioksidanlar bu tahribatı önlemek için kullanılır. Çeşitli antioksidan kapasite tayin yöntemleri vardır. Genel olarak redoks tepkimelerine dayalı olarak birçok testle tayin yapılabilmektedir. En sık kullanılanlar ise CUPRAC, CERAC, ABTS, FOLİN gibi testler kullanılmaktadır. Bu çalışmada da Türkiye''de yetişen Kocayemiş (Arbutus unedo) meyvesinin proantosiyanidin temelli ultrasonik ekstraksiyon optimizasyonu ise yanıt yüzey yöntemi ile belirlenmiştir. Genel tanım olarak, değişkenlerin deneysel uzayını araştırmak için deneysel yöntemleri, sistemin durumlara ve değişkenlere karşı verdiği yanıtları ve değişkenlerin birbiri üzerindeki etkisini belirlemek için kullanılan modelleme ve değişkenlerin sistemin yanıtında istenilen etkiyi gösterdiği seviyelerin bulunması için kullanılan tekniklerin tümüdür. 3 aşamadan oluşmaktadır. Eleme denemeleri, deneme sayısını azaltarak daha verimli deneme yapılmasına olarak sağlanan aşamadır. Bölge araştırması, bir önceki aşamada belirlenen bağımsız değişkenlerin araştırılan sistemin yanıtında oluşturdukları değerlerin, sonuçların optimum noktaya yakın olup olmama durumudur. Üçüncü aşama ise yorumlama kısmıdır. Gerçek yanıt fonksiyonun optimum koşullar etrafında oluşturduğu eğriliği bazı lineer olmayan modellerden genellikle 2. dereceden polinomiyal modeller kullanılır. Optimizasyonu belirlerken ise optimizasyon çalışmalarında sistemi etkileyen bütün değişkenlerin bir arada değerlendirilmesi gerekmektedir. Böyle bir durum pek mümkün olmamaktadır. Bu problemleri çözmek için çeşitli yaklaşımlar ortaya atılmıştır. Tek yanıtlı sistemlerde çözüm olarak durağan noktaların hesaplanması şeklinde yapılır. Bunun için iki yol vardır. Birincisi tüm bağımsız değişkenler için kısmi türev alınır, sıfıra eşitlenip ve denklem sistemi çözülür. İkinci bir yol ise matris yöntemi kullanılarak durağan nokta hesaplanmasıdır. Son olarakta bir antioksidan olan kateşin maddesi HPLC analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Free radicals are called atoms and molecules that contain one or more electrons that do not mate in their structure and that can easily exchange electrons with other molecules. Since free radicals can react very easily, it can destroy cells and disrupt the structure of enzymes and DNA. Factors such as foods, cosmetics, medicines, cigarette smoke cause the formation of free radicals and these free radicals form the beginning of the chain reaction. Although the increase of free radicals in the body does not directly cause disease, it causes diseases. Antioxidants are used to prevent this damage. There are various antioxidant capacity determination methods. Antioxidants are divided into two as naturally available or synthetically produced. While some of the natural antioxidants can be found in our body, they are defined as endogenous, and those that are taken by food from outside are known as exogenous antioxidants. The production of endogenous antioxidants in the body decreases with age. In addition, some compounds such as nitrate and nitrite added to synthetically produced antioxidants to gain protective antimicrobial properties can form N radicals later. Radical N causes diseases such as cancer rheumatism in humans. Therefore, antioxidants which are naturally extractable from plants and tissues are more preferred. The strongest examples of these are α-tocopherol acetate, β-carotene and Vitamin C. One of the most important natural antioxidants is flavonoids. It is a very important natural antioxidant sample that is found in plants and cannot be synthesized in the human body. It is diphenylpropanoid and has strong chelating properties. In general, it is responsible for giving red yellow and purple colors to the flower and fruit of the plant thanks to pigments. Apart from that, flavonoids are extremely important because of their functions such as free radical repellant, antibiotic properties and regulating enzyme activities. Flavonoids are divided into 5 subgroups: anthocyanidins, flavones and catechins, flavanones, leucoanthocyanidins and proanthocyanidins. Flavanones are found mainly in citrus fruits, catechins in black tea, more green tea, red wine and onions, anthocyanins in strawberries and other berries, isoflavones in soy flavones in celery and other vegetables. Carotenoids are pigments that can be produced by plants and have 40 C atoms and contain 9 or more conjugated double bonds. In addition, double bonds to this conjections are unstable and easy to oxidize. It forms the yellow, red and orange color pigments of the plant. For its variant hydrocarbon, α-, β- carotene and lycopene; Another one is xanthophyll, for example lutein and capsentine containing O in its structure in the form of epoxy, methoxy, carboxy. Carotenoids constitute the precursor of fat-soluble vitamin A, which is important for our body. Some studies have shown that excess carotenoids from fruits and vegetables have led to decreased cardiovascular diseases, degeneration, and cataracts. It also shows antioxidant properties by decreasing the rate of formation of harmful ones such as hydrogen peroxide by participating in free radical reactions. Phenolic acids are divided into two groups as hydrosynamic acid and hydroxybenzoic acid. Caffeic acid esters, which are examples of phenolic acids and found in nuts and oilseeds, have high antioxidant activity. Examples of hydrosibenzoic acid in free form and in low amounts in vegetables and fruits are salicylic acid, gallic acid, vanillic acid. As a result of the researches, antioxidants, which are able to fulfill its functions besides natural antioxidants, have been started to be synthesized. Many antioxidants have been tried since 1940 but few have survived to the present day. Some of these are those; BHA (Butylated hydroxy anisole), BHT (Butylated hydroxy toluene), PG (Propyl gallate) and TBHQ (Tertiary butyl hydroquinone). Since it has been used for many years, it has been thought that it may have side effects in recent years. In this research, it has been observed that many of them have toxic effects and as a result, there has been a tendency towards natural antioxidants. In general, many tests can be determined based on redox reactions. The most frequently used tests such as CUPRAC, CERAC, ABTS, FOLİN are used. This study also grown in Turkey Arbutus (Arbutus unedo) fruits were determined based ultrasonic extraction of proanthocyanidin with the response surface optimization method. As a general definition, experimental methods to investigate the experimental space of the variables are the modeling used to determine the responses of the system to the states and variables, and the techniques used to find the levels at which the variables show the desired effect in the system's response. It consists of 3 stages. Screening trials are the stage provided as a more efficient trial by reducing the number of trials. Region research is whether the independent variables determined in the previous stage are the values created by the response of the system investigated, whether the results are close to the optimum point. The third stage is the interpretation part. Polynomial models of the 2nd order are generally used from some nonlinear models, the curvature of the real response function around optimum conditions. When determining optimization, all variables affecting the system should be evaluated together in optimization studies. Such a situation is not possible. Various approaches have been put forward to solve these problems. As a solution in single- response systems, it is done by calculating stationary points. There are two ways to do this. Firstly, partial derivatives are taken for all independent variables, they are equal to zero and the system of equations is solved. A second way is to calculate a static point using the matrix method. Finally, the catechin substance, an antioxidant, was examined by HPLC analysis.