Computational modeling of rupture in rubbery polymers
Lastiksi polimerlerde yırtılmanın hesaplamalı modellenmesi
  1. Tez No: 612300
  2. Yazar: BERKAY AKÇÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elastomerler olarak da bilinen lastiksi polimerler genellikle elastik olmayan deformasyonları da barındıracak şekilde büyük şekil değiştirmeler gösterirler. Üstün mekaniksel, fiziksel ve kimyasal özelliklerinden ötürü, elastomerler araba lastikleri, sismik izolatörler, mekanik membranlar ve contalar gibi endüstriyel uygulamaların oldukça geniş bir yelpazesinde yaygınca kullanılırlar. Bu uygulamalarda hesaplamalı yırtılma kestirimi büyük önem taşır. Bu sebeple, bu tez, büyük deformasyonlarda yüksek derecede doğrusal olmayan malzeme davranışı gösteren lastiksi polimerlerin hesaplamalı yırtılma analizini konu almaktadır. Bu maksatla, lastiksi polimerlerin yırtılmasını doğrusal momentumun korunumu ve çatlak faz alanı değişim denklem lerinin beraber çözüldüğü Faz Alanı yöntemi kullanarak modellenmiştir. İlk denklem mekanik dengeyi ifade ederken, öbürü kauçuğun hasarını kontrol eder. Hasar gören lastiksi polimerin malzeme davranışı, malzemedeki hasarla azalan bozunmanın enerjinin entropik ve hacimsel kısmını ya da enerjinin enerjik ve hacimsel kısmını etkilediği literatürden alınmış olan iki farklı yaklaşımla modellenmiştir. Ayrıca, entropik elastisite için farklı bünye denklemleri göz önünde bulundurulmuştur. Farklı modelleme yaklaşımları, hasar gören lastiksi polimerlerin heterojen deformasyonlarını içeren referans problemlerinin nümerik analizleri vasıtasıyla kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rubbery polymers, also known as elastomers, can exhibit large deformations that are generally accompanied by inelastic deformations. Owing to their superior mechanical, physical, and chemical properties, elastomers are widely used in a broad range of industrial applications such as car tires, seismic isolators, mechanical membranes, and seals. For these applications, failure prediction is cardinally essential. Therefore, this thesis is concerned with the computational failure analysis of rubbery polymers that exhibit highly non-linear material behavior at large deformations. To this end, we model the rupture of rubbery polymers by using the Phase-Field method, where the conservation equation of linear momentum and the evolution equation for the crack phase-field are solved together. While the former describes the mechanical equilibrium, the latter governs damage evolution in rubber. The material behavior of rubbery polymers undergoing damage is modeled by two distinct approaches taken from literature where the damage-induced degradation in the material affects either the entropic and volumetric part of the energy or the energetic and volumetric part of the energy. Moreover, for the entropic elasticity, distinct constitutive approaches are considered. The different modeling approaches are compared through numerical analyses of benchmark problems involving highly heterogeneous deformations of rubbery polymers undergoing rupture.