Design of a magnetically tuned vibration absorber
Manyetik sönümlü ayarlı kütle sönümleyicisi tasarımı
  1. Tez No: 612307
  2. Yazar: HALİT ERDEM NAKKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde, bir ayarlı kütle sönümleyici tasarlanmış üretilmiş ve testler ile doğrulanmıştır. Tasarlanan sönümleyici, sönümleme mekanizması olarak girdap akımı efektini kullanmaktadır ve sönüm miktarı mıknatıslar ve karşı iletken malzemesi arasındaki mesafe değiştirilerek ayarlanabilmektedir. Sönümleyici seviyesinin istenen aralıkta olmasını sağlamak için çeşitli manyetik analizler yapılmış, mıknatıs ve karşı iletken malzeme seçimi yapılmıştır. Ayarlı kütle sönümleyici, kütle, yay ve sönüm elemanından oluşmaktadır. Yay elemanı olarak helisal baskı yayı kullanılmıştır. Sönümleyicinin tasarım kriterini karşılayacak yay için bir tasarım prosedür geliştirilmiş ve bir örnek üzerinden gösterilmiştir. Yay elemanın ömrünü tahmin etmeye yönelik bir prosedür verilmiştir ve bir örnek üzerinden gösterimiştir. Sönümleyicinin yapısal tasarımı, sönümleyicinin doğal frekansının, ayarlanmış frekansına kıyasla daha büyük olacak şekilde yapılmıştır. Son olarak, tasarımı doğrulamak için modal analiz yapılmış ve nihai tasarımı doğrulayan sönümleyici parametereleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a TVA is designed, manufactured and validated experimentally. The TVA uses eddy current effect as the damping mechanism with adjustable damping through changing distance between magnets and the conductors. In order to tune the damping level of the absorber to the desired range, magnetic analyzes are conducted and selection of conductor and magnets are made accordingly. Physical design of the TVA consists of a mass element, a spring element and a damping element. Compression helical spring is used as a spring element. A design procedure is developed and demonstrated for the spring that will satisfy the design criteria of the TVA. A procedure to estimate the fatigue life the spring element was also developed and demonstrated. Structural design of the TVA is done such that the natural frequency of the structural assembly should larger compared to tuning frequency of the vibration absorber. Modal analyses are conducted to ensure that. Finally, absorber parameters are extracted through vibration experiments validating the final design.