Analysis of effects of temperature variation on deep drawing process using different constitutive laws
Sıcaklık değişiminin derin çekme işlemi üzerindeki etkilerinin farklı bünye denklemleri kullanılarak analiz edilmesi
  1. Tez No: 612308
  2. Yazar: RASİH HAKAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, sıcaklık değişiminin derin çekme işlemi üzerindeki etkileri sac taslağın tamamının, sac taslağın bazı bölgelerinin, zımbanın ve kalıbın sıcaklıkları değiştirilerek incelenmiştir. Bünye denklemleri farklı akma kriterleri ve pekleşme kuralları kullanılarak oluşturulmuştur. Sayısal sonuçlar, ticari bir sonlu elemanlar programı kullanılarak elde edilmiştir. Sonlu elemanlar programında Von-Mises ve Hill48 akma kriterleri hazır olarak bulunurken, YLD2003 akma kriteri için bir alt program hazırlanmıştır. Ayrca von-Mises akma kriteri, izotropik, kinematik and kombine pekleşme kurallarıyla beraber kullanılarak simülasyon sonuçları da elde edilmiştir. Yuvarlak, kare ve kompleks şekilli AA5754 ve SS304 sac metaller sayısal analizler için kullanılmıştır. Zımbaya, kalıba ve sac metalin kenar ve iç bölgelerine farklı sıcaklık değerleri tanımlanarak, yuvarlak sac metalin bölgesel ısıtma benzetimleri farklı kombinasyonlarda yapılmıştır. Her farklı durum için, Johnson-Cook kırılma kriteri kullanılarak sac metalin çekilebilme miktarları karşılaştırılmıştır. AA5754 kompleks şekilli sac metal için sıcak şekillendirme ve soğutma işlemi (HFQ) bahsedilen bünye denklemleriyle analiz edilip, sonuçlar değerlendirilmiştir. Kompleks şekil için bölgesel ısıtma benzetimi de yapılmıştır. Farklı bünye denklemleri kullanılarak sonlu elemanlar analizlerinden elde edilen kalınlık gerinim dağılımları, zımba kuvvet değişimleri ve kenar profil sonuçları birbirleri ile ve deneysel bulgularla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the influences of temperature variation in deep drawing process are investigated by changing the temperatures of the whole blank, a part of the blank, the punch and die. Different yield criteria and hardening rules are considered to form the constitutive relations. The numerical results are obtained by using a commercial finite element software. Whereas Von-Mises and Hill48 yield criteria are available in the finite element code, a subroutine is developed for embedding the Yld2003 yield criteria. Simulation results for isotropic, kinematic and combined hardening rules formulated with Von-Mises yield criterion are also acquired. Circular and square and complex shaped parts made of AA5754 and SS304 materials are used in the numerical analyses. The local heating simulations are conducted for a circular part through the heating of punch, die and, flange and inner regions of the blank for different combinations. For each case, the drawability of the part is obtained by using the Johnson-Cook failure criteria. Hot Forming and in-die Quenching (HFQ) analyses are carried out and the results are evaluated by using the mentioned constitutive equations for a complex shaped part made of AA5754. The complex shaped part also utilized in conducting local heating simulations. The results obtained for different constitutive equations by the finite element analyses are compared with each other and experimental results according to thickness strain distribution, punch force variation and rim shape of the deformed blank.