Evaluation of intensity measures for ground motion selection to be used in the analysis of highway flyover bridges
Karayolu kavşak köprülerinin analizinde kullanılacak yer hareketi seçimi için şiddet ölçülerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 612337
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER, PROF. DR. AYŞEN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Uygun bir yer hareketi seçimi gerektiren zaman tanım alanında hesap yöntemi analizi, hesaplama yöntemleri ilerledikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir yer hareketini ölçeklendirmenin, zaman tanım alanı analizinde kullanılacak en uygun yöntem olmadığı bilinmektedir. Yıllar boyunca, bilim adamları, hareketi karakterize etmek için bir dizi şiddet ölçüsü kullanarak kaydedilen yer hareketi verilerini incelediler. Bu çalışmanın odağı, 0.84 s ve 1.78 s arasında farklı doğal periyotlarda olan, doğrusal olmayan zaman tanım alanı analizlerinde kullanılacak dört farklı kavşak köprüsünün sismik kriterleri ile yer hareketlerinin şiddet ölçülerini karşılaştırmaktır. Bu kapsamda, toplam kırk iki yer hareketi kaydı kullanılarak doğrusal olmayan zaman tanımı analizleri yapılmıştır. Eksenel, kesme ve moment kuvvetlerinden oluşan kolon altı sismik kriterleri belirlemek için ivme, hız ve yer değiştirme esaslı ve diğer olmak üzere toplamda yirmi üç şiddet ölçüsü araştırılmıştır. Geleneksel olarak, en yüksek yer ivmesi, sismik tehlike ile yapısal analiz arasındaki ana ölçüm olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, sonuçlar, diğer şiddet ölçülerine kıyasla, Hız Spektrum Şiddeti (cm), Sa (T1) (g) ve Housner şiddeti (cm) gibi şiddet ölçülerinin sismik kriterlerle daha iyi ilişkilere sahip olduğunu göstermiştir. Genel olarak, hıza bağlı şiddet ölçüleri analiz edilen otoyol köprüleri için en uygun şiddet ölçüleridir.
Özet (Çeviri)
Time history analysis that requires a proper ground motion selection is becoming popular as computational methods advance. It has been known that scaling any ground motion will not be the best fit to be used in the time history analysis. Over the years, scientists have studied recorded ground motion data by the help of a set of intensity measures to characterize the movement. The aim of this study is to compare intensity measures of ground motions with seismic demand parameters used in nonlinear time history analyses of four flyover intersection highway bridges with various natural periods varying between 0.84 s and 1.78 s. In this scope, nonlinear time history analyses have been performed on a total of forty-two ground motion records. Twenty-three intensity measures grouped as acceleration, velocity, displacement based and other categories have been researched to detect a correlation with column base seismic demand parameters consisting of axial, shear and moment forces. Traditionally, the peak ground acceleration has been used as the main measure between seismic hazard and structural analysis. However, the results showed that intensity measures such as Velocity Spectrum Intensity (cm), Sa(T1) (g) and Housner intensity (cm) have better correlations with seismic demand parameters compared to other intensity measures. In general, the velocity-related intensity measures are the most appropriate intensity measures for the highway bridges analyzed.