Reşat Nuri Güntekin'in romanlarında Anadolu
Anatolia in the novel of Reşat Nuri Güntekin
  1. Tez No: 612377
  2. Yazar: NAZİK ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY DOĞAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Reşat Nuri Güntekin, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında, yazmış olduğu eserleriyle önemli bir yer tutar. Bu çalışmada, Reşat Nuri Güntekin'in romanlarında“Anadolu”konusu incelenmiştir. Reşat Nuri Güntekin, Türk edebiyatında“Anadolu”temasını ele alan yazarların başındadır. Reşat Nuri Güntekin, babasının mesleği ve kendisinin de öğretmen olmasından dolayı Anadolu'nun çeşitli yerlerinde bulunmuştur. Bundan vesileyle Anadolu'da yaşayan farklı tipte insanları tanımış, yaşanan olaylara tanık olmuştur. Daha sonra elde ettiği bu birikimleri bazı eserlerinde dile getirmiştir. Bu çalışmada,“Türk Romanında Anadolu ve Reşat Nuri Güntekin”başlığı altında Anadolu'nun edebiyatımızdaki yerine ve Reşat Nuri Güntekin'in Anadolu'yu ele alma sebeplerine değinilmiştir.“Reşat Nuri Güntekin'in Romanlarında Anadolu Coğrafyası”başlığı altında yazarın Anadolu'da hangi bölgeleri anlattığı ve Türk romanında“Anadolu”temasının ele alınışı anlatılmıştır.“Anadolu'da Fiziki Durum”başlığı altında Reşat Nuri Güntekin'in romanlarında, Anadolu'da mekânların ve insanların fiziki görünümlerine nasıl yer verdiği anlatılmıştır.“Anadolu'da Sosyal Durum”başlığı altında; aile ve onu oluşturan unsurlar hakkında bilgi verilmiştir.“Anadolu'da Ekonomik Durum”başlığı altında, Reşat Nuri Güntekin'in romanlarında bahsettiği, Anadolu' da yaşanan sorunlar aktarılmıştır.“Anadolu'da Eğitim”başlığında Anadolu'da eğitimdeki sorunlar ile ilgili anlatılanlara değinilmiştir.“ Anadolu'da Bireysel Yaşam”başlığında; aşk, arkadaşlık gibi olguların yaşanma şekli, Reşat Nuri Güntekin'in romanlarından örnekler verilerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reşat Nuri Güntekin has an important place in Turkish literature in the Republican era with his works. In this study, the subject of“Anatolia”was examined in the novels of Reşat Nuri Güntekin. Reşat Nuri Güntekin is the leading author among those who discuss the theme of“Anatolia”in Turkish literature. Reşat Nuri Güntekin lived in various parts of Anatolia due to his father's profession and being a teacher. For this reason, he met different types of people living in Anatolia and witnessed many different events. Later, he expressed these experiences in some of his works. In this study, entitled as“Anatolia in Turkish Novel and Reşat Nuri Güntekin”, the place of Anatolia in Turkish Literature and the reason of Reşat Nuri Güntekin to handle Anatolia are mentioned. Entitled as“Anatolian Geography in the Novels of Reşat Nuri Güntekin”, which regions the author describes in Anatolia and the handling of theme of“Anatolia”in the Turkish novel. Under the head of“Physical Condition in Anatolia”, it is explained how Reşat Nuri Güntekin mentions physical appearance of the places and people in Anatolia in his novels. Under the head of“Social Conditional of Anatolia”, information about the family and the elements that make up it is given. Under the title of“Economic Situation in Anatolia”, the problems experienced in Anatolia, which Reşat Nuri Güntekin mentioned in his novels, were conveyed. Under the title of“ Education in Anatolia”, problems in education are mentioned in Anatolia. In the last title“Individual Life in Anatolia”, the way of experiencing feelings such as love and friendship is explained by giving examples from the novels of Reşat Nuri Güntekin.