Dezavantajlı gruplarla çalışan psikologlarda eşduyum yorgunluğu ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the coping mechanisms for stress and the compassion fatigue among psychologists who work with the disadventaged groups
  1. Tez No: 612376
  2. Yazar: KÜBRA TUŞ YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, dezavantajlı gruplarla çalışan psikologlarda eşduyum yorgunluğu ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca depresyon, anksiyete ve stresin eşduyum yorgunluğu ile ilişkisine bakılmıştır. Alt problemler doğrultusunda katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin eşduyum yorgunluğu ve stresle başa çıkma tarzlarının karşılaştırma analizleri yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 22-65 yaş arasında İstanbul, İzmir ve Bursa ilinde yaşayan 252'si kadın, 48'i erkek olmak üzere toplam 300 psikolog oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına kapsamında, dezavantajlı gruplarla çalışan psikologlarda stresle başa çıkma tarzlarının eşduyum yorgunluğu üzerinde yordayıcı etkisi olduğu saptanmıştır. Ayrıca depresyon, anksiyete ve stresin eşduyum yorgunluğu üzerinde yordayıcılığı olduğu bulunmuştur. Ayrıca örneklemin sosyo-demografik özelliklerine göre yapılan incelemelerde; eşduyum yorgunluğu düzeylerinin cinsiyet ve meslekte çalışma sürelerine göre farklılık gösterdiği, stresle başa çıkma tarzlarının ise cinsiyet, meslekte çalışma süresi, meslek içi eğitim alma ve psikiyatrik tanısı olma durumuna göre farklılaştığı bulguları tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between compassion fatigue and coping mechanisms for stress of psychologists who work with disadvantaged groups was investigated. In addition, the relationship between compassion fatigue and depression, anxiety and stress were examined. Within the scope of the sub-problems, the comparison analyzes of socio-demographic characteristics of the participants with compassion fatigue and coping styles were conducted. The sample of the study was comprised of 300 psychologists living in Istanbul, Izmir and Bursa between the ages of 22-65 years, 252 of whom are female and 48 of whom are male. For data collection, Demographic Data Form, Professional Quality of Life Scale, Ways of Coping with Stress Scale and Depression Anxiety Stress Scale were used. According to the findings of the study, among psychologists who work with disadvantaged groups coping mechanisms for stress were found to have a predictive effect on compassion fatigue. Also, depression, anxiety and stress were found to be predictors of compassion fatigue. In addition, it was found that the levels of compassion fatigue differed according to gender and duration of work in the profession, while the coping mechanisms for stress differed according to gender, duration of work in the profession, training in the profession and having psychiatric diagnosis. The findings were discussed within the framework of the relevant literature.