Terörizmin Türkiye ekonomisi üzerindeki makroekonomik etkileri: 1980-2018 döneminin analizi
The economic effects of terrorism on Turkish economy: Analysis of the 1980-2018 period
  1. Tez No: 612379
  2. Yazar: NURİ ÇIRACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Terörizm kavramının tanımlanması konusu oldukça karmaşıktır. Yasal olarak, uluslararası toplum henüz terörün kapsamlı bir tanımını kabul etmemiş olsa da, mevcut bildirimleri, kararları ve belirli yönleriyle ilgili evrensel“sektörel”anlaşmalar belirli eylemleri ve temel unsurları tanımlamaktadır. 1850'li yıllardan sonra radikal ideolojilerin, devrimlerin ve iç savaşların ortaya çıkışıyla beraber dinamitin icadı ve kitle iletişiminde bir devrimin yaşanması terörizmi bazı gruplar için cazip bir seçenek haline getirmiştir. En büyük uluslararası terör eylemi, 11 Eylül 2001'de, ABD'de gerçekleştirilmiştir. 11 Eylül saldırıları, yolcu uçaklarının kullanıldığı intihar saldırılarıdır. Dünyadaki başka hiçbir saldırıda yolcu uçaklarını bomba olarak kullanmamış, bu kadar büyük bir öfke yaratmamış ve dünyanın karakterini yeniden şekillendirebilecek kadar geniş bir kitlesel tepkiye yol açmamıştır. Terörizmin dünyada toplumsal, kültürel, sosyal ve ekonomik etkilerinden bahsedilebilir. Bu bağlamda Tarihsel süreçte yaşanan terör olaylarının dünyadaki pek çok devlette olduğu gibi Türkiye'nin de bu tür olumsuz etkiler yarattığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The definition of the concept of terrorism is complex. Legally, although the international community has not yet adopted a comprehensive definition of terrorism, universal“sectoral”agreements on existing declarations, decisions and specific aspects define specific actions and key elements. With the emergence of radical ideologies, revolutions and civil wars after the 1850s, the invention of dynamite and a revolution in mass communication made terrorism an attractive option for some groups. The largest international terrorist act took place on 11 September 2001 in the United States. The September 11 attacks were suicide attacks using passenger planes. In no other attack in the world has he used passenger planes as bombs, created such anger, and has not caused a massive reaction that can reshape the character of the world. The social, cultural, social and economic effects of terrorism in the world can be mentioned. In this context, as the terrorist attacks in many states in the world historical process of Turkey's possible to argue that such negative effects created.