Modern siyasal sistemlerin sınıflandırılması ve çağdaş otoriter sistemlerin bu sınıflandırmadaki yeri
The classification of modern political systems and the place of contemporary authoritarian systems in this classification
  1. Tez No: 612380
  2. Yazar: OĞUZHAN MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Siyasal sistem, bir toplumda değerlerin dağıtımına yönelik otoriter yöntemlerle alınan kararların gerçekleşmesine yönelik yapılar ve süreçler bütünüdür. Modern siyasal sistemlerin sınıflandırılması demokratik sistemler, totaliter sistemler ve otoriter sistemler olmak üzere üç ana tip içermektedir. Bu üç ana tipe dair 20. yüzyılda yapılan tanımlar içinde bulunduğumuz çağın ortaya çıkardığı yeni siyasal sistem tiplerini açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Günümüzde bazı siyasal sistemler yoğun bir şekilde otoriter yönetim politikalarına sahne olmalarına rağmen, siyasal yapıları ve kurumları itibariyle otoriter sistemlerin modern tanımından farklılık göstermektedir. Bu çalışmada“çağdaş otoriter sistemler”olarak adlandırdığımız bu siyasal sistemlerin sınıflandırmadaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak çalışmanın ilk bölümünde siyasal sistem kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümün konusu modern siyasal sistemlerin sınıflandırılmasıdır; fakat otoriter sistemlerle ilgili modern tanımlamaya bu bölümde yer verilmemiştir. Çalışmanın son bölümünde önce otoriter sistemlerin modern tanımı, ardından çağdaş otoriter sistemlerin yapısal özellikleri ve siyasal kurumları üzerinde durulmuştur. Bu sayede çağdaş otoriter sistemlerin, otoriterliğin modern tanımından hangi noktalarda ayrıldığı ve bu tanımla hangi noktalarda ortak özellikler gösterdiği değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The political system is a set of structures and processes for the actualization of decisions taken by authoritarian methods for the distribution of values in a society. The classification of modern political systems includes three main types: democratic systems, totalitarian systems and authoritarian systems. The definitions of these three main types which was made in the 20th century are insufficient to explain the types of new political systems that have emerged from the era we are in. Nowadays, although some political systems are heavily seen in authoritarian management policies, they differ from the modern definition of authoritarian systems in terms of their political structures and institutions. In this study, it is tried to determine the place in the classification of these political systems which we call contemporary authoritarian systems. For this purpose, the first chapter of the study focused on the concept of political system. Subject of the second part is the classification of modern political systems; but the modern definition of authoritarian systems is not included in this chapter. In the last chapter of the study, firstly the modern definition of authoritarian systems, then the structural features and the political institutions of the modern authoritarian systems are emphasized. In this way, it has been tried to evaluate at which points the contemporary authoritarian systems are separated from the modern definition of authoritarianism and at which points they have common characteristics.