Edebi gazetecilik: Upton Sinclair'in 'Şikago Mezbahaları', Gay Talese'nin 'Komşunun Karısı' ve Truman Capote'un 'Soğukkanlılıkla' yapıtlarının karşılaştırmalı çözümlemesi
Literary journalism: Works of Upton Sinclair's 'The Jungle', Gay Talese's 'Thy Neighbor's Wife' and Truman Capote's 'In Cold Blood' comparative analysi̇s
  1. Tez No: 612398
  2. Yazar: SİTEM ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde edebi gazetecilik tanımı yapılmakta ve özellikleri anlatılmaktadır. Edebi gazetecilik ve dünyadaki bazı ülkelerdeki gelişimleri hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde Amerikan gazeteciliği ve Amerikan edebi gazeteciliği anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde içerik çözümlemesi yöntemi anlatılmakta ve edebi gazetecilik metinlerinin çözümleneceği dokuz özellik hakkında tanıtıcı bilgi verilmektedir. Dördüncü bölümde sırasıyla Upton Sinclair'in Şikago Mezbahaları, Gay Talese'nin Komşunun Karısı ve Truman Capote'un Soğukkanlılıkla yapıtları, edebi gazeteciliğin dokuz özelliğine göre çözümlenmektedir. Sonuç bölümünde çözümlenen üç metin, elde edilen bulgular sonucunda birbiri ile karşılaştırılmaktadır. Çalışma, sonuç bölümü ile bitirilmektedir. Çözümlemeler sonucunda üç yapıtın da edebi gazetecilik özelliklerine uygun olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, yapıtlar karşılaştırılarak edebi gazeteciliğin benzer ve farklı yönleri saptanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consist of four parts. In the first part, the definition of literary journalism and its features were explained. In this part, information was given on literary journalism and its development in some countries around the world. In the second part, American journalism and American literary journalism were described. In the third part, both content analysis method was explained and the introductory information about the nine features of literary journalism were provided. In the fourt part, respectively works of Upton Sinclair's The Jungle, Gay Talese's Thy Neighbor's Wife and Truman Capote's In Cold Blood were analyzed according to nine characteristics of literary journalism. In the conclusion, this three texts were compared with each other. The study was completed with the conclusion section. As a result of the analyzes, it was determined that all three works were suitable for literary journalism. In the conclusion part of the study, similar and different aspects of literary journalism were determined by comparing the works.