Risk-based reservoir operation under drought conditions
Kuraklık koşullarında risk esaslı rezervuar işletmesi
  1. Tez No: 612402
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL TÜRKERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma, rezervuarlar ve hidrolik yapılar için havza kuraklık risk yönetiminde kullanılabilecek pratik bir kuraklık risk değerlendirme metodolojisi sunmaktadır. Risk değerlendirme metodolojisinde rezervuar işletme çalışması ana araç olarak kullanılmıştır. Çalışma kapsamında geliştirilen metodoloji, rezervuar giriş akımları için olasılıksal bir eksiklik analizi yaklaşımı içermektedir. Çeşitli tekerrür süreleri için hidrolojik eksiklikleri içeren birçok senaryo geliştirilmiştir. Geliştirilen senaryolar, trend eğimi kullanılarak iklim değişikliği için de modifiye edilmiştir. Ek olarak, olasılıksal senaryoları tarihsel kuraklık olayları ile karşılaştırabilmek adına geçmiş hidrolojik kuraklık olayları da incelenmiştir. Olasılıksal senaryolar ve rezervuar işletme çalışmaları Stockholm Çevre Enstitüsü'nün (SEI) Su Değerlendirme ve Planlama (WEAP) yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Tartışma bölümünde, kuraklık koşulları altında rezervuar davranışlarının ve işletme çalışmaları sonucunda elde edilen arz yetersizliklerini değerlendirerek rezervuarların etkilenebilirlik durumu belirlenmiştir. Belirlenen etkilenebilirlik durumundan faydalanarak, hidrolojik kuraklık etkilerini azaltmak için işletme stratejileri belirlenmiştir. Geliştirilen metodoloji, Sivas, Türkiye'de bulunan üç baraj ve bir regülatör içeren bir rezervuar sisteminde başarıyla test edilmiştir. 100-yıl tekerrürlü katastrofik bir kuraklık olayı değerlendirilmiş ve çalışma alanında yer alan hidrolik yapılar için gelecek için bir işletme planı önerilmiştir. Bu çalışmada değerlendirilen durumların değişmemesi koşuluyla, önerilen işletme stratejileri uygulandığında, çalışma alanında katastrofik bir kuraklık gerçekleşse dahi Sivas İli ve Hafik İlçesi'nin 2050 yılına kadar yeterli içmesuyuna sahip olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study introduces a practical drought risk assessment methodology for reservoirs and hydraulic structures, which can be used in basin drought risk management. Reservoir operation study is used as a main tool in the risk assessment methodology. The methodology developed in this study contains a probabilistic deficiency analysis approach for reservoir inflows. Different scenarios are developed which include hydrological deficiencies for various return periods. Developed scenarios are also modified for climate change by utilizing trend slope. In addition, past hydrological drought events are also evaluated in order to compare probabilistic scenarios with historical drought events. The probabilistic scenarios and reservoir operation studies are modeled by using Water Evaluation and Planning (WEAP) software of Stockholm Environment Institute (SEI). In the discussion part, the vulnerability status of reservoirs is determined by evaluating the reservoir behaviors under drought conditions and supply insufficiencies obtained with operation studies. By utilizing determined vulnerabilities, operation strategies to mitigate hydrological drought impacts are determined. The developed methodology is tested successfully on a reservoir system which includes three dams and one diversion weir located in Sivas, Turkey. A catastrophic drought event with 100-years return period was assessed and a future operation plan was recommended for the hydraulic structures located in the case study area. With the application of recommended operation strategies, it is determined that Sivas Province and Hafik District will have sufficient municipal water until 2050 even if a catastrophic drought occurs in the study area, provided that there is no change in the conditions considered in this study.