Doğrudan sodyum borhidrür yakıt pili için mikrodalga ışıma altında poliol yöntemiyle Pd-Co/C katalizörünün sentezi
Synthesis of Pd-Co/C catalyst via microwave assisted polyol method for direct borohydride fuel cell
  1. Tez No: 612403
  2. Yazar: ELVİN ECEM BEKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLGÜN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada doğrudan sodyum borhidrür yakıt pili (DBFC) için nano-boyutlu Pd-Co/C alaşım katalizörü hazırlanmıştır. Sentez prosesi olarak mikrodalga ışıma altında poliol yöntemi seçilmiştir. Elektrokatalizörün hazırlama parametreleri olarak reaksiyon süspansiyonunun pH'ı (10, 11, 12), mikrodalga gücü (700W, 600W, 460W), reaksiyon süresi (30, 60, 90sn) ve alaşım içerisindeki metal oranlarının (Pd:Co= 1:1, 2:1, 3:1) katalizör yapısı üzerinde etkisi incelenmiştir. Sentezlenen elektrokatalizörlerin fiziksel karakterizasyonları XRD, XPS ve ICP-OES analizleriyle, elektrokimyasal karakterizasyonlar ise CV, LSV ve kronoamperometriyle incelenmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Katalizörlere ait XRD desenlerinden alaşım yapısının oluşturulduğu gözlenmiştir. CV analizleri ise katalizörün borhidrür oksidasyon reaksiyonuna (BOR) karşı yüksek seçicilik gösterdiği görülmüştür. Fiziksel ve elektrokimyasal karakterizasyonların ve DBFC tek hücre testleri sonucunda, pH 10 ortamında 700 W mikrodalga gücünde 60 sn'de gerçekleştirilen reaksiyon sonucu sentezlenen Pd3Co1/C alaşım katalizörünün en yüksek aktifliğe sahip olduğuna karar verilmiştir. Sentezlenen kristal boyutu XRD verilerinden 3,92 nm olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nano-sized Pd-Co/C alloy catalysts were synthesized for direct borohydride fuel cells. As a synthesis process, microwave assisted polyol method was chosen. The influences of parameters of electrocatalysts preparation such as pH of reaction media (10, 11, 12), power of microwave (700W, 600W, 460W), reaction time (30 s, 60 s, 90s) and, metal ratio in alloy (Pd:Co= 1:1, 2:1, 3:1) were investigated. The physical characterization of the synthesized electrocatalysts were investigated by XRD, XPS and ICP-OES analysis and the electrochemical characterization were examined by CV, LSV and chronoamperometry and the data obtained were evaluated. The patterns of XRD have proven that the formation of alloy. The catalysts showed high selectivity against borohydride oxidation reaction (BOR) as a result of CV analysis. The optimal results were acquired with Pd3Co1/C which is synthesized under these circumstances, the pH of reaction media is 10, power of microwave 700W and reaction time is 60 sec. The size of crystallite was calculated 3.92 nm from XRD patterns.