Krom ile kirlenmiş topraklardan yıkama yöntemiyle krom gideriminin araştırılması
Study of chromium removal by washing from chromium-contaminated soil
  1. Tez No: 612406
  2. Yazar: MEHMET MELİK TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KÖLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Krom ile kirlenmiş topraklar, insan sağlığını ve ekolojik sistemleri büyük ölçüde etkilediği için artan bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle, bu kirliliğin ardındaki nedenleri anlamak ve kirlenmiş toprakları iyileştirmek zorunludur. Bu çalışmada, Cr(VI) ve Cr(III) içeren toprakların farklı konsantrasyonlarda sitrik asit (C6H8O7) ve tartarik asit (C4H6O6) ile yıkanması ve arınmış toprağın tekrardan kullanılabilir hale getirilmesi amaçlanmıştır. Biyolojik olarak bozunabilir şelat ajanlarından sitrik asit ve tartarik asitin ardışık olarak uygulanması sonucu Cr ve türevleri ile kirlenmiş toprakları yıkama kabiliyeti araştırılmıştır. Diğer bir deyişle ex situ arıtım yöntemi olarak krom ve türevleri ile kirlenmiş toprakların arıtılmasında sitrik asit ve tartarik asitin performansı araştırılmıştır. Bu ligandlar, doğal ortamda yaygın oldukları ve Cr(III) ile kompleks oluşturabildikleri için seçilmiştir. 0-30 cm derinliğinde 82995 mg/kg, 30-60 cm derinliğinde 7767 mg/kg Cr ihtiva eden toprak kesiti ayrı ayrı yıkama işlemlerine tâbi tutulmuştur. Sitrik asitin Cr giderim etkinliği %20,1 olurken tartarik asit %17,3'lük bir giderim sağlamıştır. Saf su ile yapılan deneyde suya geçen Cr taşınımı %19 bulunmuştur. Sitrik asitin, Cr(III) ve Cr(VI) gideriminde tartarik asitten daha etkili olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte yöntemin, kontamine alanların remediasyonu için pratik olarak kullanılmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Kirlilik parametreleri sınır değerin altına düşürülmeli ve toprak daha sonraki kullanım amacına göre verimlilik testi yapılarak toprağın değişen fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri ortaya konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Soils contaminated with chromium are of increasing concern as they greatly affect human health and ecological systems. Therefore, it should be understood the reasons behind this pollution and improve contaminated soils. In this study, it was aimed to make the soil containing Cr (VI) and Cr (III) harmless with citric and acid at different concentrations and make the purified soil usable again. Successive application of citric acid (C6H8O7) and tartaric acid (C4H6O6) from biodegradable chelating agents has been investigated for the ability to wash soils contaminated with chromium and its derivatives. In other words, the performance of citric acid and tartaric acid in the purification of soils contaminated with chromium and its derivatives as an ex situ treatment method was investigated. Soil cross-section containing 82995 mg / kg Cr at depth 0-30 cm and 7767 mg / kg Cr at 30-60 cm depth was subjected to separate washing operations. The Cr removal efficiency of citric acid and tartaric acid was 20.1% and 17.3%, respectively. In the experiment carried out with pure water, Cr removal efficiency was determined as 19%. It was determined that the citric acid was more effective to remove Cr (III) and Cr (VI) than tartaric acid. However, further investigation is needed before the method can be practically used to remediation to improve contaminated sites. Pollution parameters should be determined by performing fertility tests according to the intended use.