Örgütsel iletişimde engel ve bozukluklar (Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde bir uygulama)
- Tez No: 61242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET“ İletişim, onu yayan ve alan insanlara anlamlı gelen herşeyin değişimi ve paylaşımı olup, aynı zamanda toplumun temelini oluşturan bir sistem ”olarak tanımlanabilir. İnsanların birlikte yaşamaları ve bazı etkinlikleri gerçekleştirmeleri, onların iletişimlerinin başarısına bağlıdır. Bu sebeple, iletişim toplumsal hayatın herhangi bir biçimi için önemli ve bununla birlikte, toplumu birbirine bağlamak için de bir gerekliliktir. İletişim süreçleri,“kişi-içi iletişim, kişiler arası iletişim, örgütsel iletişim ve kitle iletişimi”olarak sınıflandırılabilir.“Örgütsel iletişim”bu iletişim süreçlerinin en karmaşık olanıdır. Çünkü, yukarıda sıralanmış olan iletişim süreçlerinin hepsi, örgütsel iletişim sürecinde yer alır. Toplumsal hayatın bir biçimi olan örgütsel hayatta insanlar için bir gerekliliktir. Hiç kimse tek başına istemlerinin çoğunu gerçekleştiremez. Böylece, insanlar tarafından örgütler kurulur ve onlar hem kendi hem de örgütün amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar. Örgütlerde üyeler arasındaki etkileşim, iletişim süreçleri aracılığıyla sağlanır. Bir örgütün başarısı, o örgütte meydana gelen iletişimin başarısına bağlıdır. Çünkü iletişim, insanların etkin olarak birlikte nasıl çalışacaklarını belirlemede ve onların amaçlarına ulaşmalarını düzenlemede etkin bir rol oynar. Bu sebeple, örgütlerde verimlilik ve iletişim arasında doğrudan bir ilişki vardır.Örgütlerde zaman zaman üyeler ve bölümler arasında iletişim süreçlerinde bazı iletişim sorunları görülür. Örgütlerdeki bu iletişim sorunları iki bölümde ele alınarak incelenebilir: Bunlar, örgütün yapısından ve örgüt üyelerinden kaynaklanan engel ve bozukluklardır. Bu araştırmada, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden kaynaklanan iletişim engel ve bozuklukları incelenmiş ve varolan örgütsel iletişim durumu ortaya konmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Communication can be defined as“an exchange and sharing everything which is meaningful to the people broadcasts and receives and at the same time, it is a system formed the base of society”. The living people together and realizing some activities depend on their success of communications. For this reason, communication is a vital to any form social life and nevertheless that is a necessity to tie society to each other. Communication processes can be classified as“intrapersonal communication, interpersonal communication, organizational communication and mass communication”.“Organizational communication”is the most complicated of these communication processes. Because, the whole communication processes were listed above occur in the organizational communication process. Organizational life a form of social life is a necessity to people too. Anybody does not realize much of demands by oneself. Therefore, organizations are established by the people and so they try to achieve theirs and organizations purposes. The interactions in amongst the members are provided by communication processes in the organizations. The success of an organization depends on the success of communication occurs in that organization. Because, communication play a major role in determining how people effectively people work together and coordinate their efforts toachieve objectives. For this reason, there is a direct relationship between communication and productivity in the organizations. Time to time, in amongst members and parts of the organizations some problems are seen in communication processes. These communication problems in the organizations can be examined in two parts: These are barriers and breakdowns created by the organization structure and individuals are the members of that organization. In this research, communication barriers and breakdowns created by the students of Anadolu University Communication Sciences Faculty were examined and existent organizational communication situation is brought out in there. VI