5 Nisan ekonomik istikrar tedbirleri ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 61243
  2. Yazar: KADİR BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. KEMAL BİÇERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Türkiye ekonomisi 1950'li yıllardan sonra, enflasyon, işsizlik, gelir dağılımı ve ödemeler dengesi sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Nitekim bu sorunları çözmek amacıyla 4 Şubat 1958, 4 Ağustos 1970, 24 Ocak 1980'de bazı istikrar programlan yürürlüğe konmuştur. 1980'li yılların sonu ve 1990 'lı yılların başında ekonomik dengeler iyice bozulmuş ve 1994 yılı Ocak ayında ekonomik kriz patlak vermiştir. Bu nedenle 5 Nisan 1994'te yeni bir istikrar programı yürürlüğe konmuştur. Fakat ekonomik dengeleri düzenlemek amacıyla uygulanan bu program 1994 yılı itibariyle pek de olumlu sonuçlar vermemiştir Enflasyon 5 149 'a ulaşmış, işsizlik oranı artmış ve 1994 yılı itibariyle büyüme oram % -6 olarak gerçekleşmiştir. Nitekim 5 Nisan programı amaçlarına ulaşamamış ve uzun vadeli beklentiler de gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the late fifties Turkey had faced some economic problems like inflation, unemployment, balance of payment and the distirubition of wealth. In order to solve these problems at 4 february 1958, 4 August 1970 and 24 January 1980 some organisation programs have come in to force. At the end of the late 1980'ties and the begining of the late 1980'ties and the begining of the 1990' ties the economic egulibrium had gone bad and at 1994 in January the economic crisis had bursted out. Because of this, at 5 April a new organisation program had come into force. But the program that had come into force to reform the economic eguilibrivin didn't give positive results in 1994. The inflation had bursted up to % 149, the unemploynent had raised and in the some year the improvement was % -6 As a result the prgrams in 5 April had failed and a long termed expectation didn't take place.