Türkiye'de enflasyon-ücretler-işsizlik ilişkisinin Phillips hipotezi çerçevesinde incelenmesi
- Tez No: 61241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BİÇERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Enflasyon, işsizlik ve ücretler geçmişten günümüze kadar tüm ekonomileri etkileyen önemli kavramlar olagelmiştir. Bu kavramlar arasındaki ilişkilerin boyutu ve büyüklüğüne yönelik araştırmalar özellikle 1960'lardan sonra önemli ölçüde artmış, elde edilen sonuçlar iktisat politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunmuştur. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişkiyi inceleyen bu araştırma 4 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde enflasyonun genel tanımı, gelişimi, neden-sonuç ilişkileri verilerek, 2. bölümde; işsizlik ve ücretlerin genel bir tanımlamasıyla, ekonomilerdeki sebepleri ve çeşitleri üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ana temasını oluşturan Phillips Hipotezi 3. bölümde ele alınarak doğuşundan günümüze kadar çeşitli iktisatçılar tarafından modele yapılan katkılar ve eleştiriler ele alınmıştır. Son bölümde ise, Phillips Hipotezi çerçevesinde öncelikle 1923-1995 yıllan arasında Türkiye ekonomi sinde enflasyon ve işsizlik olgusunun tarihsel gelişimine - neden sonuç ilişkisine yer verilerek çalışmanın sonunda P.E. kapsamında 1970-1995 döneminde Türkiye ekonomisinde ilişkinin geçerli olup olmadığı araştırılmış ve sebep-sonuç ilişkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Inflation, unemployment and wages have been important concepts influencing all economies in the past and today. Research on qualitative and quantitative relationships between these variables have increased considerably especially since the I960' s and the ruselts have been used to contribute to the forming of economic policies. In this research project the relationship between the above mentioned variables is investigated. The thesis consists of 4 chapters: In the first chapter the general definition of inflation is reviewed, it's development, it's causes and effects are studied. In the second chapter unemployment and wages, their general definition, their economic reasons and forms are dealt with. In the third chapter the Phillips hypothesis, which is at the core of this research, is discussed together with the criticisms and contributions of various economists from it's beginning until today. In the last chapter the P.H. is studied in the historical context of the Turkish economy from 1923 - 1995 alongside statistical data on inflation and unemployment with an emphasis on the cause - effect relationship. At the end of this project the validity of the P.H. for the Turkish economy in the period 1970 - 1995 and the underlying cause - effect relationship is researched.