Taze fide üretim yerlerinin kısa gün çilek çeşitlerinde çiçeklenme zamanlarına etkileri
The effects of fresh seedling production places on flowering times in short strawberry cultivars
  1. Tez No: 612433
  2. Yazar: SAMAT BERDALIEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SERÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Türkiye'de yetiştiriciliği en çok yapılan üzümsü meyve olan çilek yetiştiriciliğinde frigo, taze ve plug fideler kullanılmakta; verimi uzun bir döneme yaymaları gibi bazı temel avantajları yüzünden son yıllarda taze fideler öne çıkmaktadır. Taze fideler için en uygun üetim alanları sonbaharda çilek çeşitlerinde çiçek tomurcuğu oluşumun en hızlı sağlayabilecek serin yerlerdir. Bu çalışmada taze fide yetiştiriciliğinde değişik fide üretim yerlerin, çiçeklenme üzerine etkileri araştırılmıştır. Adana, Aydın ve Niğde illerinde yetiştirilen 'Fortuna' ve 'Rubygem' çeşitlerine ait taze fideleri Eylül ayında Niğde'de bulunan ısıtmalı serada yetiştirerek çiçeklenme ve derim tarihleri ile bazı bahçe bitkileri özellikleri araştırılmıştır. Fide üretim yerlerinin taze fide ile yapılan çilek yetiştiriciliğinde ilk çiçeklenme tarihi, ilk derim tarihi ve bazı meyve özellikleri üzerine etkileri olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, ilk çiçeklenme tarihleri fide üretim yerleri arasında farklı bulunsa da, bu fark çeşitler arasında gözlemlendiği düzeyde olmamıştır. Denemede kullanılan Adana, Aydın ve Niğde lokasyolarının taze fide çilek üretiminde erkencilik üzerine etkilerinin sınırlı olması sebebiyle; erkenci meyve üretimi için genotiplere yoğunlaşılması; ve, Türkiye'de taze fide üretiminde daha kuzey ve/veya daha yüksek fide yetiştiricilik alanlarının araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Strawberry is the most commonly cultivated berry fruit in Turkey; and, frigo, fresh and plug seedlings are utilized in its cultivation. Fresh seedlings have an increasing trend in recent years due to some basic advantages such as spreading yields over a long period. The most suitable cultivation areas for fresh seedlings are cool places that can provide the fastest flower bud formation in the strawberry varieties in fall. In this study, effects of different seedling production places on flowering in fresh seedling cultivation were investigated. Fresh seedlings of 'Fortuna' and 'Rubygem' varieties grown in Adana, Aydın and Niğde provinces were grown in heated greenhouse in Niğde in September and their flowering and harvest dates and some horticultural characteristics were investigated. It was determined that seedling production sites had effects on first flowering date, first harvest date and some fruit characteristics. As a result of the study, although the first flowering date was found to be different between seedling production sites, this difference was not at the level observed between varieties. Due to the limited effects of locations on earliness in fresh seedling strawberry production; focusing on genotypes for early fruit production; and, considiration of more northern and / or higher locations for fresh seedling production in Turkey are recommended.