Diz osteoartritli hastalarda kinezyofobi, ağrı, fonksiyonel durum ve öz-etkililik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between kinesiophobia, pain, functional status and self-efficacy in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 612434
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY COŞKUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Korkmaz N., Diz Osteoartritli Hastalarda Kinezyofobi, Ağrı, Fonksiyonel Durum ve Öz-Etkililik Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu çalışmamızın amacı diz osteoartritli hastalarda kinezyofobi, ağrı, fonksiyonel durum ve öz etkililik arasında ilişkinin incelenmesi ve bu parametrelerin diz osteoartritinin radyolojik şiddeti ile orantılı olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma Nisan 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi'nde Kellgren Lawrence sınıflamasına göre Evre 2 ve Evre 3 diz osteoartriti tanısı konmuş ve kontrol grubu gönüllü bireyler üzerinde gerçekleştirildi(n=108). Bireylerin fiziksel özellikleri ve sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği(TKÖ), ağrı Vizüel Analog Skalası(VAS) ile değerlendirildi. Fonksiyonel durum için The Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Indeks (WOMAC), 30 sn otur kalk testi(OKT), Manuel Kas Testi, Universal Gonyometre, 10 m Yürüme Testi(10mYT), Tinetti Denge ve Yürüme Testi(TDYT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi kullanıldı(SLST). Öz etkililik Artritte Öz Etkililik Ölçeği(AÖÖ) ile değerlendirildi. Sonuç olarak diz OA'lı bireylerin WOMAC ile TKÖ sonuçları arasında pozitif orta düzeyde ilişki saptandı(p=0,048; r=0,332). AÖÖ sonuçlarının TKÖ ve WOMAC ile negatif orta düzeyde ilişkili olduğu görüldü(p=0,002; r=0,499, p=0,000; r=0,580).
Özet (Çeviri)
Korkmaz N.,Investigation of the Relationship Between Kinesiophobia, Pain, Functional Status and Self- Efficacy in Patients with Knee Osteoarthritis. Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Programme, Master Thesis, 2019. The aim of this study was to investigate the relationship between kinesophobia, pain, functional status and self-efficacy in patients with knee osteoarthritis and to investigate whether these parameters are proportional to the severity of knee osteoarthritis. The study was performed between April 2018 - February 2019 at Hacettepe University on Stage 2 and Stage 3 knee osteoarthritis diagnosed by the Kellgren Lawrence classification, and on control group volunteer individuals(n=108). Physical characteristics and sociodemographic information of the individuals were recorded. Tampa Scale of Kinesophobia (TSK) was used to evaluate kinesiophobia, and Visual Analogue Scale (VAS) was used for pain. For functional status, the Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), 30 sec sit to stand test (STS), Manual Muscle Test, Universal Goniometer, 10 m Walk Test(10mWT), Tinetti Balance and Gait Test (TBT&TGT), Single Leg Stand Test (SLST) was used. Self-efficacy was assessed using the Self-Efficacy Scale for Arthritis (ASES). As a result, a positive correlation was found between WOMAC and TSK results of knee OA patients(p = 0.048; r = 0.332). The results of the ASES were negatively correlated with TSK and WOMAC(p = 0.002; r = 0.499, p = 0.000; r = 0.580).