Ulusötesi sinemada çok kültürlülük ve Eurimages örneği
Multiculturalism and Eurimages films in transnational cinema
- Tez No: 612436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇELİK NORMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Ulusötesilik, küreselleşmenin tetiklediği kültürel etkileşimi ve kültürel takası ifade etmektedir. Bu süreçte kültürel bir pratik alanı olan sinemanın geleneksel yapısında derin değişimler ve dönüşümler meydana gelmiştir. Temel dayanakları aşınan ulusal sinema paradigması, sinemada ortaya çıkan değişimleri açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu durum, sinemada ulusötesi perspektifi zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yerli yapımların her durumda“ulusal sinema”kategorisinde tanımlanamayacağını, dahası bu yapımların sahip olduğu birtakım özelliklerin onları ulusal çerçevenin dışına çıkararak“ulusötesi”bir bağlama yerleştirdiğini ortaya koymaktır. Eurimages'dan destek alan yapımların ulusötesi özelliklerinin neler olduğunu belirlemek için birtakım parametreler belirlenmiştir. Bu parametreler yoluyla örneklemi oluşturan yapımlardan elde edilen veriler, nitel durum analizi yöntemiyle incelenmiştir. Ortaya çıkan bulgular ise alanyazın bağlamında yorumlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, ele alınan yapımların üretim, dağıtım ve gösterim pratiklerinin çok-uluslu özellikler arz ettiğini ortaya koymuştur. Ayrıca yapımların barındırdığı farklı kültürel unsurların, onlara çok kültürlü ve melez kimlikler kazandırdığı belirlenmiştir. Yapımların bu özellikleri onların ulusal sinema kategorisinden ziyade ulusötesi sinema kategorisinde değerlendirilebileceklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Transnationalism refers to the cultural interaction and cultural exchange triggered by globalization. Within this process, the traditional structure of cinema as a cultural field of practice was deeply changed and transformed. The foundations of the national cinema paradigm were eroded, failing to explain the emerging changes in the field of cinema. This situation mandates a new, transnational perspective towards cinema. The purpose of this study is to establish how local productions may not always be categorized under“national cinema”, and in fact must be placed under a“transnational”context beyond the national framework due to certain characteristics embodied by these productions. Various parameters were determined to establish the transnational characteristics of productions supported by Eurimages. The sample of the study was determined through these parameters, with data gathered from the films analyzed through qualitative research methods. The findings of the study were interpreted in accordance with the literature of the field. The conclusions drawn indicate that the production, distribution and screening practices of the films studied carry qualities of transnationality. Additionally, the various cultural elements portrayed in the productions endow the films with multicultural and hybrid identities. These characteristics of the films lead to the conclusion that they may be considered under a category of transnational cinema rather than national cinema.