Determinants of economic growth in southeast Asian countries: Bayesian model averaging approach
Güneydoğu Asya ülkelerinde ekonomik büyümenin belirleyicileri: Bayesci ortalama model yaklaşımı
  1. Tez No: 612442
  2. Yazar: SUPATTRA MARAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güneydoğu Asya, olağanüstü büyümesiyle dikkat çeken bir bölgedir. Dünyadaki altıncı büyük ekonomik işbirliği olan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN,) önemli bir başarıdır. Bölgenin hızlı büyümesi, araştırmacıları bu büyümenin arkasındaki nedenleri araştırmaya motive etmektedir. Bu çalışmada, Güneydoğu Asya ülkelerindeki ekonomik büyümenin itici güçleri ve temel belirleyicileri, Bayesci Ortalama Model yaklaşımı ve Bayesci Çoklu Doğrusal Regresyon yöntemleri ile tahmin edilmektedir. Tahminde 1975-2014 döneminde on ülkeye ait panel veriler kullanılmıştır. Veriler, büyümenin artan ve azalan trendlere sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, tahminler, büyümede artan (CLMV) ve azalan (ASEAN kurucu) trendlere sahip ülkeler ve tüm ülkeler için yapılmıştır. Tahmin sonuçları, doğrudan yabancı sermaye girişlerinin, tüm bölge ülkelerinin büyümesi için; temel itici güçleri olduğunu göstermektedir. Bunun temel nedeni, bölgenin oldukça vasıflı işgücü yapısına sahip olması ve toplam faktör verimliliğinin sürekli artmasıdır. Bu etkenler sayesinde, bölgeye yatırım yapan yabancı yatırımcılar ikna edilmektedir. Daha az gelişmekte olan ülkeler ile ve artan büyüme trendine sahip olan ülkelerde büyümenin temel belirleyicileri beşeri sermaye artışları ile artan tasarruf oranları iken, azalan büyüme trendine sahip ülkelerde toplam faktör verimliliğidir.
Özet (Çeviri)
Southeast Asia is a region with the recognized outstanding growth. The Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) which ranks the sixth largest economy of the world is a key success. The rapid economic growth motivates researchers to study the reason behind that growth. This study is done to determine the robust determinants and investigate the driving forces of the economic growth in Southeast Asian countries. Determinants are estimated by applying Bayesian Model Averaging approach through Bayesian Multiple Linear Regression. We used panel data of ten countries during 1975-2014 for the regression. The data illustrates the insight of growth trend for every country into increasing and declining trends. We, then, do the estimation and get the results for different three groups, the whole region, upward (CLMV), and downward (ASEAN founder) growth trends. The results suggest that foreign direct investment inflows are the main economic drivers of the whole region. This is because of the rich labor characteristics and the continuous improvement of total factor productivity. These, therefore, seem to convince the international investors investing in this region especially in production side. The growth determinants of the less developing countries or increasing growth trend group are increase in human capital and increase the rate of saving, While the declining growth trend group is total factor productivity.