Kemoterapi alan hastalarda ototoksisitenin işitmeye etkisinin yüksek frekans odyometri ve DPOAE ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of autotoxicity on hearing in patients receiving chemotherapy by high frequency audiometry and DPOAE
  1. Tez No: 612464
  2. Yazar: TÜLİN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kemoterapi, çeşitli kanserlerin tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Kemoterapide kullanılan ilaçların bazıları ototoksik etkilere neden olabilmektedir. Ototoksisite, koklear veya vestibüler fonksiyon bozukluğu ile karakterize edilen iç kulağı veya işitsel sinirini etkileyen farmakolojik yan etkidir. İşitme kaybı genellikle kalıcı, sensörinöral ve bilateraldir. Ototoksik hasarın erken tespiti için rutinde kullanılan testler saf ses odyometri ve/veya otoakustik emisyondur (OAE). Ancak ototoksisite ilk önce yüksek frekansları etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda yüksek frekans odyometri(YFO) üzerinde çok durulmamıştır. Bu çalışmadaki amaç, yüksek frekans odyometri ve DPOAE testlerini kullanarak 18-30 yaş arası hastalarda kemoterapi öncesi, sırasında ve sonrası ototoksisitenin işitmeye etkisini, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak değerlendirmek ve ototoksisiteyi belirlemede hangi testin daha duyarlı olduğunu saptamaktır. Çalışmada 20 kemoterapi alması planlanan hasta ve 20 sağlıklı gönüllüye KBB muayenesinin ardından rutin işitme testi sonrası YFO ve DPOAE testleri uygulandı. 20 hastanın YFO eşiklerinin ortalama değerleri 8 ila 16 kHz frekansları arasında değerlendirildi. DPOAE amplitüdlerinin ortalama değerleri 500 ila 4000 Hz frekansları arasında değerlendirildi. Hastaların elde edilen değerleri kemoterapi öncesi, sırasında ve 1. kür sonrası olarak karşılaştırıldı. Sonuçta istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Bu, çalışmamızın uzun süreli takibe dayanmaması ve genetik faktörlerin bir sonucu olabilir. Anahtar Kelimeler; ototoksisite; işitme; yüksek frekans odyometri; DPOAE
Özet (Çeviri)
Chemotherapy is one of the methods used in the treatment of various cancers. Some of the drugs used in chemotherapy can cause ototoxic effects. Ototoxicity is a pharmacological side effect affecting the inner ear or auditory nerve, characterized by cochlear or vestibular dysfunction. Hearing loss is usually permanent, sensorineural and bilateral. Routine tests for early detection of ototoxic damage are pure sound audiometry (PSA) and / or otoacoustic emission (OAE). However, ototoxicity first affects high frequencies. High frequency audiometry (HFO) has not been emphasized. The aim of this study was to evaluate the effect of ototoxicity on hearing before, during and after chemotherapy in patients aged 18-30 years by using high frequency audiometry and DPOAE tests by comparing with healthy control group and to determine which test is more sensitive in determining ototoxicity. In this study, 20 patients with planned chemotherapy and 20 healthy volunteers underwent ENT examination after routine hearing test, YFO and DPOAE tests were performed. The mean values of the YFO thresholds of 20 patients were evaluated at frequencies between 8 and 16 kHz. The mean values of DPOAE amplitudes were evaluated between 500 and 4000 Hz frequencies. The values of the patients were compared before, during and after the chemotherapy first cure. There was no statistically significant difference. This may be the result of our study is not based on long-term follow-up and genetic factors. Keywords; ototoxicity; hearing; high frequency audiometry; DPOAE