İnfektif endokardit cerrahi analizi: 10 yıllık takip
İnfective endocarditis surgery: 10 years follow-up
  1. Tez No: 612463
  2. Yazar: KONUL AHMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RÜÇHAN AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş: İnfektif endokardit (İE), kalbin endokardiyal yüzeyinin enfeksiyonu olup,sıklıkla kalp kapaklarını etkilemektedir. Gerek seyri, gerekse komplikasyonları açısından İE sistemik ve ölümcül bir hastalıktır. Çalışmamızda 2010-2019 yılları arasında modifiye Duke kriterlerine göre İE tanısı alan ve cerrahi uygulanan hastaların hastane içi mortalitesi üzerinde etkili klinik ve laboratuvar parametreler değerlendirilmiştir. Yöntem: 2010-2019 yılları arasında kliniğimizde takip edilen ≥18 yaş olan 101 erişkin İE hastası çalışmaya dahil edildi. Demografik özelliklerden yaş, cinsiyet; komorbid hastalıklardan DM, KOAH, hipertansiyon, konjestif kalp yetmezliği, NHYA fonksiyonel sınıflandırma, preoperatif koroner anjıografi sonuçları; laboratuar bulgulardan LDL, CRP, prokalsitonin ve pro-BNP değeri, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozukluğu, kültür sonuçları; preoperatif embolik olay gelişimi, preoperatif atrial fibrilasyon, geçirilmiş İE öyküsü, nativ ve ya protez kapak endokarditi olması, ekokardiyografik olarak İE'in kalpteki tutulumu, oluşan patolojik yapı, vejetasyon boyutu, operasyon endikasyonu ve zamanlanması, yapılan operasyon ve kullanılan greft, postoperatif kanama kontrolü, düşük kardiyak debi, inotrop ve mekanik destek ihtiyacı, postoperatif solunum yetmezliği, SVO gelişimi, kalıcı pil ihtiyacı, hastane içi mortalite ve nedenleri ile ilgili hastalara ait tıbbi dokümanlar retrospektif olarak incelendi. Çalışmamızdaki primer sonlanım noktası, hastane mortalitesine etki eden bağımsız belirteçler olarak belirlendi. Sekonder sonlanım noktaları ise, yoğun bakım yatış süreleri, postoperatif kanama oranları, bir haftadan uzun süren inotrop veya mekanik destek ihtiyacı olması, postoperatif solunum ve böbrek yetmezliği gelişimi, postoperatif inme gelişimi ve postoperatif kalıcı pil ihtiyacı olarak belirlendi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 53,4±16 (min:18, max:80) idi. Operasyon uygulanan 101 hastanın 72'sinin 50 yaş üzerinde olduğu görüldü. Erkek/Kadın cinsiyet oranı 3.04 olarak saptandı (76 / 25). Postoperatif hastane içi mortalite oranı %31.7 (n=32) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Infective endocarditis (IE) is an infection of the endocardial surface of the heart and frequently affects the heart valves. In terms of its course and complications, IE is a systemic and fatal disease. In our study, between 2010 to 2019, clinical and laboratory parameters which were effective on in-hospital mortality of patients diagnosed with IE according to modified Duke criteria were evaluated. Methods: Between 2010 to 2019, 101 adult IE patients ,aged ≥18 years, followed in our clinic were included in the study. Demographic characteristics included age, gender; DM, COPD, hypertension, congestive heart failure, NHYA functional classification, preoperative coronary angiography results; laboratory findings include LDL, CRP, procalcitonin and pro-BNP, renal and liver dysfunction, culture results; development of preoperative embolic event, preoperative atrial fibrillation, history of previous IE, presence of native or prosthetic valve endocarditis, echocardiographic involvement of IE in the heart, pathological structure, vegetation size, indications and timing of operation, performed operation and graft, postoperative bleeding control , low cardiac output, inotropic and mechanical support requirements, postoperative respiratory failure, CVD, need for internal pacemaker, hospital mortality and causes were analyzed retrospectively and data were recorded. The primary endpoint in our study was determined as independent predictors of hospital mortality. Secondary endpoints were intensive care unit stay, postoperative bleeding rates, need of inotropic or mechanical support for more than one week, postoperative respiratory and renal failure, postoperative stroke and postoperative internal pacemaker requirement. Results: The mean age of the patients was 53.4 ± 16 (min: 18, max: 80). 101 patients were operated. Seventy-two of these patients were over 50 years old. The male / female sex ratio was found to be 3.04 (76/25). Postoperative hospital mortality rate was 31.7% (n = 32).